Ponad tysiąc dyrektorów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych łódzkich szkół uczyło się, jak rozpoznawać i reagować na kryzysy psychiczne u dzieci i młodzieży – mówi wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Wszystko po to, żeby nauczyciele, uczniowie i rodzice w sytuacji kryzysu zdrowia psychicznego dokładnie wiedzieli, jak reagować – tłumaczy Moskwa-Wodnicka.
„Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak”. 21 placówek w programie
Program w przyszłości ma objąć wszystkie szkoły. W pilotażu uczestniczyło 21 placówek – szkół podstawowych, liceów, techników i szkół branżowych, m.in. Technikum nr 3. Jego dyrektor, Beata Świderska uważa, że szkolenia prowadzone przez ekspertów pomagają lepiej wspierać uczniów w kryzysie psychicznym:
Podstawowe zasady to słuchać i obserwować młodzież, nie być obojętnym na sygnały, jakie młodzież daje, np. Osamotnienie, apatię, nieobecności w szkole. Nie można zrzucać wszystkiego na to, że uczeń jest leniwy. Trzeba po prostu z nim porozmawiać, spokojnie przyjrzeć się, co się dzieje. Bardzo ważną rolę pełni tutaj wychowawca klasy – tłumaczy.
Łódzki samorząd jest pierwszym w Polsce, który wprowadza takie szkolenia dla pracowników szkół. Podobny program jest teraz opracowywany przez zespoły ministerstwa zdrowia i edukacji.