Obyś żył szczęśliwy… – nowa wystawa
“Obyś żył szczęśliwy….” to tytuł wystawy, jaką można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Nawiązuje on do inskrypcji na pierścieniu księżnej Salomei, odnalezionym podczas prac archeologicznych w grodzisku w Tumie pod Łęczycą.
Otwarta w 14 września ekspozycja podsumowuje badania archeologiczne prowadzone przez lata w tym miejscu. – Wystawa ma na celu zaprezentowanie całości prac, zarówno z lat 50., 60., jak i 2009-2010. Pokazujemy historię badań, zabytki codziennego użytku. Takie, które są związane z funkcjonowaniem grodziska. W trzeciej, tzw. czerwonej części, prezentujemy biżuterię, ozdoby, rzeczy ekskluzywne, importy, przedmioty, które świadczą, że było to bardzo istotne grodzisko – wyjaśnia Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Grodzisko w Tumie
W Tumie pod Łęczycą można oglądać zrekonstruowane średniowieczne grodzisko z wyraźnie widocznymi fortyfikacjami.
Dawny gród łęczycki i grodzisko tumskie to miejsca, które według archeologów są ściśle związane z początkami Polski. Za dynastii Piastów pełniły rolę grodu książęcego i kasztelańskiego, jak opisywał Gall Anonim.
Na początku XII wieku Tum stał się nawet stolicą państwa, co potwierdziły badania archeologiczne na grodzisku tumskim przeprowadzone przez łódzki oddział Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN w latach 1948–59.