Obchody Święta Niepodległości pod łódzką archikatedrą
Obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się o godz. 9.45 od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przez marszałka województwa. Następnie o godz. 10 w łódzkiej archikatedrze rozpoczęła się msza w intencji ojczyzny. Metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii porównał odzyskiwanie niepodległości do poszukiwań Mojżesza, który ze swoim ludem znalazł w końcu ziemię obiecaną.
Posłuchaj:
Po mszy przed łódzką archikatedrą, przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się oficjalne obchody z udziałem władz regionu. Podczas wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podkreślił, że każda rocznica odzyskania niepodległości to najistotniejsza cenzura w dziejach naszej ojczyzny.
Posłuchaj:
Spod katedry pod pomnik Piłsudskiego u zbiegu Traugutta i Kilińskiego przeszedł marsz niepodległościowy organizowany m.in przez NSZZ Solidarność.
Podwójne uroczystości w Łowiczu
Natomiast w Łowiczu odbywają się dzisiaj podwójne uroczystości. Miasto świętuje 104 rocznicę odzyskania niepodległości i dzień patronki Diecezji Łowickiej Świętej Wiktorii. Po Mszy świętej w kościele św. Ducha ulicami miasta przeszła uroczysta procesja. Na Starym Rynku biskup łowicki Andrzej Dziuba pobłogosławił zebranych relikwiami świętej. Słowo do zebranych wygłosił biskup Ignacy Dec – biskup senior diecezji świdnickiej. Duchowny mówił m.in. o przesłaniu świętej Wiktorii dla ludzi wierzących.
Posłuchaj:
W skierowanym do uczestników uroczystości słowach biskup Dec nawiązał też do obchodzonego dzisiaj Święta Niepodległości. Przypomniał słowa prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego
– W ostatnim okresie swojego życia powiedział “Tak często słyszy się zdanie – piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za ojczyznę. Jednakże trudniej jest czasem żyć dla ojczyzny, nabrać zaufania do niej, mieć gotowość oddania jej wszystkiego z siebie – mówi biskup Dec.
Wiktoria była jedną z pierwszych świętych, a zarazem jedną z pierwszych męczennic Kościoła. Łowicz jest jedynym miastem w Polsce, gdzie znajdują się jej relikwie.
Rodzinny piknik w Zgierzu
Natomiast w Zgierzu z okazji Święta Niepodległości zorganizowane zostaną wydarzenia sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Po powitaniu sztafety rowerowej “Ogień niepodległości” ulicami miasta przejdzie parada niepodległości, po której o godzinie 16 rozpocznie się piknik rodzinny.
– Powitamy sztafetę rowerową z ogniem niepodległości z Kostiuchnówki ten ogień z cmentarza legionistów odpalimy również w Zgierzu. O godz. 16 rozpocznie się piknik rodzinny zatytułowany “Służymy Niepodległej”. Piknik będzie na Placu Jana Pawła II, czyli tuż przed urzędem miasta. Natomiast o godz. 16.15 rozpocznie się uroczystość przy tablicach umieszczonych na pl. JP II w oprawie muzycznej orkiestry z Góry Świętej Małgorzaty – mówi rzecznik urzędu miasta Renata Karolewska.
Uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny rozpocznie się o godz. 17 w kościele Farnym. Jutro natomiast (12 listopada) w Starym Młynie o godz. 18 odbędzie się recital najpiękniejszych pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu jednego z uczestników konkursu Chopinowskiego Tomasza Maruta.
Święto Niepodległości w Sieradzu
W Sieradzu obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Wręczono medale dla zasłużonych żołnierzy miejscowej jednostki wojskowej.
Uroczystości miały miejsce na Placu Piłsudskiego.
Nam niepodległości nikt nie podarował – mówi starosta sieradzki, Mariusz Bądzior.
12 listopada 1918 roku zginęło pięciu członków Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy bronili zapasów zboża przed niemieckim oddziałem. Starosta Sieradzki, Mariusz Bądzior zapowiedział także, że w czerwcu przyszłego roku w Błaszkach zostanie odsłonięty pomnik jednego z ojców niepodległości, Wincentego Witosa.
Łask
Łaskowianie, którzy w tym roku obchodzą 600-lecie nadania praw swojemu miastu, 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili mszą w XVI-wiecznej Kolegiacie oraz dorocznymi uroczystościami na placu 11 listopada.