Później uroczystości tradycyjnie przeniosły się pod Pomnik Legionisty, gdzie miały miejsce przemówienia.
Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń wojny, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego i modernizacji młodego państwa. Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu stały na straży godności naszego narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców – mówiła wicestarosta powiatu pabianickiego, Gabriela Wenne-Błażyńska.
Tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, wspominał prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz.
W dniu Święta Niepodległości wspominamy wszystkich, którzy przez przeszło 1000 lat naszej państwowości budowali Polskę w różnych okresach jej historii. Wielki dar ich pracy i krwi jest jedyną pewną podstawą naszego społecznego rozwoju i bezpieczeństwa naszych rodzin oraz fundamentem naszych osobistych aspiracji.
W uroczystościach wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta i powiatu.
Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Tradycyjnie można było zamiast wziązanki kwiatów przekazać datek na cel charytywany. W tym roku pieniądze będą przekazane na rzecz Grupy Wolontarystycznej Agrafka. Zebrano 4 530 zł.
Święto Niepodległości w Pabianicach. Również na sportowo
Pabianiczanie świętowali odzyskanie niepodległości m.in. na sportowo. W tym roku odbyła się dziesiąta edycja Marszu, Rajdu i Biegu Niepodległości. Uczestnicy mieli do pokonania 11 kilometrów. Na trasie znajdowały się trzy punkty, gdzie opowiadano wojenną historię miasta. Zanim biegacze i uczestnicy marszu oraz rajdu wyruszyli, na Starym Rynku zatańczyli poloneza.
Po biegu zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, któremu przewodniczył chór Incanto.