O wykopaliskach archeologicznych
Właśnie w Rozprzy znajdowało się jedno z najważniejszych grodzisk we wczesnym Średniowieczu. Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, tłumaczy, że dotychczasowe odkrycia pozwalają wiele opowiedzieć o historii tej miejscowości. Jednym z nich jest unikatowy bucik. – We wczesnym Średniowieczu mieszkańcy Rozprzy posiadali skórzane obuwie, był tutaj cech szewców. A to oznacza, że nie tylko Kraków może chwalić się ulicą Szewską. Analogicznie musiała znajdować się także w Rozprzy. Jestem dumny, że dwa lata temu jako muzeum pokazywaliśmy ten bucik – dodaje.
„Historia dzieje się nie tylko w dużych miastach”
Grodzisko w Rozprzy nie było jedynym w gminie – pozostałości kolejnego znajdują się w Mierzynie. W ubiegłym roku znaleziono tam bullę antypapieża Jana XXIII, o której głośno było w całym kraju. – Bulla jest w konserwacji. Na jej temat powstał już artykuł naukowy, który opublikowaliśmy w łódzkim czasopiśmie. Po konserwacji bulla zostanie oddana do piotrkowskiego muzeum. Mam nadzieję, że chętnie ją przyjmie – mówi dr Kalina Skóra z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, pomysłodawczyni konferencji.
Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podkreśla natomiast, że ważne jest, by pokazywać, że historia dzieje się w nie tylko w dużych miastach. – Bardzo ważne, by mieszkańcy mieli świadomość, że ich dziadowie, ich przodkowie czy też przestrzeń, w której mieszkają, to również przestrzeń historyczna. Tradycje historyczne i prehistoryczne Rozprzy i najbliższych okolic są rzeczywiście imponujące – dodaje.
W piątek (19 maja) śladami dawnych dziejów, powędrują dzieci. Będą poznawały historię Rozprzy, Lubienia i Mierzyna.