Noworoczne postanowienia kontra słomiany zapał
Tak zwany słomiany zapał, dotyka dużej części naszego społeczeństwa. Jak zatem sobie z nim poradzić i jak wprowadzić nowe nawyki do naszego życia, tłumaczy psycholog dr hab. Katarzyna Walęcka-Matyja z Uniwersytetu Łódzkiego.
– Nowy rok, nowy początek, to symboliczna czysta biała karta i czujemy, że wtedy możemy zacząć wiele rzeczy od nowa. Tworzenie nowych nawyków jest jak najbardziej możliwe i odbywa się to dzięki długotrwałemu procesowi określonemu, jako pętla nawyku. Do wytworzenia nowego nawyku potrzebna jest koncentracja, systematyczność, powtórzenia i przekonanie, że ten nawyk coś zmieni w naszym życiu, że jest on do czegoś potrzebny – mówi dr hab. Katarzyna Walęcka-Matyja.
Jeśli chodzi o tworzenie pętli nawyku, czyli wprowadzenie do życia nowego przyzwyczajenia, to wskazuje się trzy fazy jego tworzenia. Pierwszy etap, do dziesięciu dni, to opór w stosunku do wykonywania nowej czynności. Drugi, między jedenastym a dwudziestym dniem od wprowadzenia zmiany, to faza buntu z widocznymi sygnałami od naszego ciała. Trzeci, ostatni, to stan spokoju. Osiąga się go między dwudziestym a trzydziestym dniem od wprowadzenia zmiany w naszym życiu.