PGE Energia Ciepła w Zgierzu z nowymi źródłami wytwórczymi
Sama budowa nowych źródeł wytwórczych PGE Energia Ciepła w Zgierzu wytwórczych trwała 18 miesięcy.
– Trzy silniki elastyczne, dostosowane do rynku ciepła. 15 megawatów termicznych, około 14 megawatów elektrycznych. Do tego kocioł wodno-gazowy o mocy 7 megawatów termicznych i układ kolektorów słonecznych, który pozwala nam produkować zielone ciepło. Układ ten zastąpił starą, wyeksploatowaną jednostkę wytwórczą, na której oparty był cały system ciepłowniczy miasta Zgierza – zaznacza Krzysztof Fuzowski, dyrektor oddziału Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu.
Posłuchaj:
Trzy inwestycje
To nie jedna inwestycja, a trzy – dodaje Krzysztof Fuzowski.
– To były 3 wielkie inwestycje, które musiały być skorelowane są co do dnia. Budowa nowego gazociągu, nowej stacji gazowej, budowa nowej stacji elektroenergetycznej i budowa układu kogeneracyjnego. To wszystko nam się udało. Dzięki temu, że mamy nową jednostkę, produkujemy mniej zanieczyszczeń. Produkujemy więcej ekologicznego ciepła i co najważniejsze, to zmieniliśmy w ogóle sposób wytwarzania – dodaje Krzysztof Fuzowski.
Posłuchaj:
Oprócz wysokiej emisji, wytwarzanie z węgla wiązało się również z jego częstymi dowozami. Jak dodał dyrektor – do elektrociepłowni codziennie przyjeżdżało około 70 ciężarówek z węglem, kursowało również 20-30 ciężarówek z popiołem.