„(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” w ŁSSE
W środę (8 listopada) w Łodzi zorganizowano 10. edycję konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”. Jej celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami bezpośredniego kontaktu z pracodawcami przedstawicielami uczelni. W wydarzeniu organizowanym w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wziął udział m.in. Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Jak mówił, według danych statystycznych wyższe wykształcenie stanowi przepustkę dla osób niepełnosprawnych do otwartego rynku pracy. – Mamy dane, z których wynika, że te osoby niepełnosprawne, które posiadają wykształcenie wyższe, mają wielokrotnie łatwiejszy start na rynku pracy. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie wykształceniowej wynosi 70 proc. wśród osób niepełnosprawnych, podczas gdy na przykład wśród osób, które mają wykształcenie zawodowe wynosi około 10 proc – dodał.
Rośnie procent zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami
W ciągu czterech lat udało się podnieść o 4 procent statystyki zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Potencjał osób z niepełnosprawnościami to kwestia, która wciąż pozostaje otwarta. Świadczą o tym dane statystyczne, które szczęśliwie są dla nas pozytywne, ponieważ ten procent zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy rośnie. W tej chwili oscyluje w okolicach 32 proc., ale to wciąż daleko do 50 proc., które mamy w krajach Unii Europejskiej. To jest wyzwanie, które jest przed nami – mówiła Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta RP.
W wykładach, prelekcjach oraz Akademickich Targach Pracy Osób Niepełnosprawnych w ŁSSE wzięło udział 200 uczestników z województwa łódzkiego.
Warto przeczytać
Organizatorami 10. edycji konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” są: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Fundacja Łódź Akademicka oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych