Nie żyje Stanisław Tym
Stanisław Tym był najbardziej znany z filmów “Rejs”, “Miś” i “Rozmowy Kontrolowane”
Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru – napisała redakcja “Polityki”.
Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, z których największą popularność przyniosły mu rola kaowca w “Rejsie” Marka Piwowskiego oraz podwójna – Ryszarda Ochódzkiego i Stanisława Palucha w “Misiu” Stanisława Barei. U Barei grał również w obrazach “Poszukiwany, poszukiwana”, “Nie ma róży bez ognia” oraz “Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, w tym ostatnim był też scenarzystą.
W 1991 roku wystąpił, znów jako Ryszard Ochódzki, w “Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego, a w 2007 wyreżyserował i zagrał główną rolę w “Rysiu”, będącym kontynuacją losów Ochódzkiego i produkcją zamykającą filmową trylogię.
Nazywany “dowcipnym pesymistą”, w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia Stanisław Tym powiedział, że ma zasadę: “jak już opowiadać o naszym ponurym świecie, to przynajmniej śmiesznie”.
W latach 60. i na początku 70. był aktorem, reżyserem i autorem tekstów w STS-ie, czyli Studenckim Teatrze Satyryków, występował w kabaretach Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda. Stanisław Tym jest autorem słynnego skeczu z Dudka zatytułowanego “Ucz się, Jasiu”, znanego z mistrzowskiego wykonania Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego.
Tym to również autor sztuk teatralnych, między innymi “Rozmowy przy wycinaniu lasu”, “Kochany panie Ionesco”, “Dżdżownice wychodzą na asfalt”, “Skarb”. Niektóre zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, jak: “Czterech z pianinem” czy “Ile waży księżyc”. Pisał felietony do tygodników: “Wprost” i “Polityka” oraz dziennika “Rzeczpospolita”. W 1998 roku dostał Nagrodę Kisiela dla najlepszego publicysty za “kpiarstwo w stylu Kisiela”.
Za scenariusz do filmu “Rozmowy kontrolowane” w reżyserii Chęcińskiego w 1992 roku Stanisław Tym otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2007 odebrał Nagrodę Honorową Specjalny Miś na 5. Festiwalu Filmów Komediowych i Niezależnych “‘Barejada”‘ w Jeleniej Górze za kontynuację dzieła Stanisława Barei, a w 2010 otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej.