Nasila się cyberprzemoc. Czy powinna powstać ustawa antyhejterska?
Walka z hejtem skupia się na edukacji, warsztatach i szkoleniach młodzieży. Łódzcy nauczyciele Dużą nadzieję pokładają w edukacji zdrowotnej, która do szkół wejdzie od nowego roku szkolnego. Tam również ma być poruszany temat cyberprzemocy, która często doprowadza do samookaleczeń, depresji, a nawet samobójstw.
Ostatnio w Piotrkowie Trybunalskim życie odebrał sobie uczeń najlepszego liceum w mieście. Do sieci miało trafić jego nagie zdjęcie. Aspirant Kamila Sowińska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przypomina, że prześladowanie w internecie można zgłosić na policję.
Jeżeli ktoś przez uporczywe nękanie wzbudza uzasadnione poczucie zagrożenia, popełnia przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat – mówi asp. Kamila Sowińska
Nasilający się hejt w internecie zauważa również łódzka młodzież. Zapytani przez nas uczniowie, na pytanie czy hejt powinien być karalny – jednogłośnie odpowiedzieli, że tak.
Powinna być jakaś nałożona kara dla hejterów, bo hejt pozostawia piętno na psychice. Potrafi naprawdę wyrządzić dużo szkód – przyznaje jeden z uczniów
Ma to swoje konsekwencje w życiu, szczególnie u dzieci, które nie są odporne na hejt – dodaje uczennica
W Polskim prawie wciąż nie ma ustawy regulującej obrażanie w sieci, jednak internetowe nękanie warto zgłosić na policję. Ta przypomina, że hejt w sieci nie jest anonimowy, a policjantom już nie raz udało się złapać internetowych hejterów.