Nagrody POLIN 2023. Ewa Paul z Bełchatowa otrzymała wyróżnienie
Nagroda POLIN już po raz 9. została przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.
Czytaj także: PGE sprzedaje działkę przy ul. Piotrkowskiej 58. W końcu przestanie straszyć dziura w pierzei
Ewa Paul jest współautorką książki “Przedwojenny Bełchatów – miasto trzech kultur”, a także publikacji “Żydzi z Bełchatowa i okolic”, wydanej również w języku angielskim. Prowadzi na Facebooku dwujęzyczną polsko-angielską grupę “The Jews of Bełchatow / Bełchatowscy Żydzi”. Jej marzeniem jest wybudowanie ogrodzenia cmentarza żydowskiego w Bełchatowie i na ten cel chce przeznaczyć nagrodę finansową.
– Dowiedziałam się, że moim mieście też było getto, że Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. Dowiedziałam się jako osoba nastoletnia, że park koło mojego osiedla, na którym się wychowywałam i bawiłam, to wcale nie żaden park, tylko cmentarz żydowski i nikt nam tego nie powiedział. Za każdym razem jak byłam w Bełchatowie, już na studiach i po studiach i przechodziłam koło tego nieszczęsnego cmentarza, to aż mną wstrząsało po prostu, bo był w strasznym stanie.
Wśród finalistów Nagrody POLIN 2023 znalazła się także Bożena Gajewska z Kutna, która jest regionalistką, animatorką kultury, działaczką społeczną Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Proces tworzenia i koordynowania kilkunastu projektów dotyczących przywracania pamięci o kutnowskich Żydach wymaga wiele pracy mówi Gajewska.
– Ja Jestem regionalistką. Dla mnie historia stanowi całość, więc jeżeli szukam, odkrywam jakieś karty historii naszego miasta, regionu, a są one splecione z losami żydowskimi, no to trzeba się tym zająć. Poza tym jestem perfekcjonistką, więc jeżeli za coś się wzięłam, to robię to do końca, a tutaj nie ma końca i dlatego tak to wygląda. To będzie jeszcze długo trwało.