Nadciąga fala upałów – jak chronić się przed gorącem?
Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w niedzielę na swoich mediach społecznościowych ponownie czeka nas fala upałów.
Takie temperatury i fala upałów wymagają od nas zachowania ostrożności.
Chrońmy skórę, pamiętajmy o posmarowaniu się kremem z wysokim filtrem i pamiętajmy o tym, żeby ten krem nakładać w odpowiedniej ilości nawet kilka razy dziennie. Również bardzo groźne podczas upału jest odwodnienie, które pojawia się wtedy, kiedy pocimy się bardzo intensywnie, a nie wypijamy dostatecznej ilości wody lub innych płynów. Może takie odwodnienie prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, do kłopotów z nerkami, utraty przytomności, udaru bądź zaburzeń układu naczyniowo sercowego – mówi Anna Leder z NFZ.
Oprócz kremu z filtrem i czapki w upalne dni należy dużo odpoczywać. Drzemka to jeden ze sposób na gorące dni – pisze Serwis Zdrowie:
Unikanie aktywności podczas najgorętszego okresu dnia jest potężnym czynnikiem ochronnym ludzkiego zdrowia. Popołudniowa drzemka pomaga organizmowi zaaklimatyzować się, chroni przed gorącem i nic nie kosztuje.
Jeżeli chcemy się ochłodzić, to zdecydowanie lepiej jest się polać letnią wodą, ponieważ zimna woda powoduje obkurczenie się naczyń powierzchownych, które zmniejszają parowanie i utratę ciepła.
Jeżeli chodzi o lody i zimne napoje, to ważne jest, żeby przez jakiś czas trzymać je w buzi, aby nabrały temperatury naszego ciała, żeby nie wymrażać sobie wnętrza organizmu – mówi dr. Paweł Lewek z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Oprócz dbania o nasze bezpieczeństwo pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych podopiecznych – dzieci i zwierząt.
Policjanci przypominają, że fala upałów może stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży, bo we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz i może osiągnąć nawet do 50/ 60°C – mówi podkomisarz Adam Dębiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Kiedy jesteśmy świadkami pozostawionego w aucie psa czy dziecka musimy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112, a najmniejsza kara, jaka spotka sprawcę, to 500 zł mandatu.