Mobilne płuca stanęły w Sieradzu
Zachęcanie do skorzystania z dotacji programu „Czyste Powietrze”, banery w przestrzeni miejskiej, warsztaty z najmłodszymi czy szukanie ubytków ciepła kamerą termowizyjną – to tylko niektóre elementy tegorocznej kampanii ekologicznej Sieradzkiego Alarmu Smogowego. Do kompletu stanęły jeszcze w mieście mobilne płuca, które pokażą mieszkańcom, czym oddychają.
Mobilne płuca i kamera termowizyjna zostały wypożyczone czasowo od Polskiego Alarmu Smogowego. Jak tłumaczy Hubert Nowaczyk z Sieradzkiego Alarmu Smogowego, mobilne płuca stanęły w Sieradzu, by pokazywać stan jakości powietrza w mieście. – Mimo że pogoda wydaje się sympatyczna, to norma jest obecnie przekroczona – dodaje.
Tegoroczna kampania Sieradzkiego Alarmu Smogowego w dużej mierze kierowana jest do dzieci i młodzieży. Kontynuowane będą zajęcia w szkołach i przedszkolach, które w ubiegłym roku prowadziła m.in. Marta Pilc.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Odczuwalne zmiany nie nastąpią od razu, przekonują członkowie sieradzkiej organizacji. Kropla drąży skałę i zamierzają działać konsekwentnie, mimo że czasem proces wyhamowuje.
Kamera termowizyjna pomoże szukać ubytków ciepła w domu
W pracy nad ekologiczną świadomością sieradzan może w tym roku pomóc kamera termowizyjna. Mieszkańcy miasta zapraszają społecznika z takim urządzeniem do domu i szukają ubytków ciepła.
„Stop Smog” w Zduńskiej Woli
W Zduńskiej Woli rozpoczął się nabór wniosków w ramach miejskiego programu „Stop Smog”. Właściciele domów, których głównym źródłem ogrzewania jest piec węglowy, mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 5,5 tys. zł. Kwota dotacji nie może jednak przekroczyć 50 proc. kosztów wymiany pieca.
Program „Stop Smog” od trzech lat jest firmowany przez zduńskowolski magistrat. Za każdym razem Miasto przeznacza na ten celokoło 1 miliona złotych. Do tej pory z dotacji skorzystało już 625 rodzin.