Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Oddaj swój głos do 30 listopada
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 wchodzi w kolejny etap. Jury – z tysiąca nadesłanych słów – wyłoniło finałowe „20”. Można na nie oddawać swoje głosy do 30 listopada.
Finałowa „20”
Poniżej prezentujemy listę dwudziestu słów i wyrażeń (w kolejności alfabetycznej), które znalazły się w najlepszej „20”:
- aura,
- azbest,
- bambik,
- brainrot,
- brat,
- cringe,
- czemó,
- delulu,
- fe!n / fein / fin,
- Fr / FR
- glamur / glamour,
- GOAT,
- oi oi oi baka,
- oporowo,
- riz / rizzler / rizz,
- sigma,
- skibidi,
- slay,
- womp womp,
- yapping.
Definicje i przykłady użycia każdego z finałowych słów można znaleźć w TUTAJ.
Finałowa „20” plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024 została wybrana przez jury spośród propozycji najczęściej zgłaszanych przez internautów. W skład jury wchodzą językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży:
- dr hab. Anna Wileczek, prof UJK z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (przewodnicząca jury);
- prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego;
- prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego;
oraz
- Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”.
Jurorów wspiera również doradczy zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN.
Na liście dwudziestu nominowanych znalazły się dobrze już osadzone w komunikacji młodzieży słowa, takie jak: sigma, GOAT, rizz, slay, delulu czy bambik. – Osiągnęły status jednostek – jak mówią młodzi – „mainstreamowych” i ze względu na pragmatyczną przydatność do szybkiej waloryzacji osób lub zjawisk pozostaną na długo – tłumaczy dr hab. Anna Wileczek, prof. UJK.
Jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024?
Swój głos w plebiscycie można oddać TUTAJ. Czas na oddanie głosu jest tylko do 30 listopada (do godz. 12). Wyniki poznamy w pierwszej połowie grudnia. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.