Tablica upamiętniająca Józefa Oxińskiego
Losy i działania majora Józefa Oxińskiego to gotowy scenariusz filmowy, zapewnia dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej dr Michał Górny. Przed wynalezieniem prochu, próbował, z pomocą aptekarza, wysadzić pociąg z moskiewskim wojskiem.
– Gdyby ten brawurowy atak się powiódł, byłaby to pierwsza próba wysadzenia pociągu w Europie. W Ameryce próbowano tego wcześniej, ale jak wiemy, nie udało się tego zrobić. Co może dla Oxińskiego oznaczało nawet i dobrą wiadomość, ponieważ taka działalność niechybnie sprowadziłaby potężny rosyjski pościg, który raczej zakończyłby jego szlak bojowy – mówi dr Michał Górny.
Posłuchaj:
Przyszłość kraju
Życiorysu majora wysłuchali uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej w Rossoszycy. Na apel do młodzieży o dbanie o miejsca pamięci odpowiada Nina Pośpieszyńska.
– My jesteśmy przyszłością tego kraju i też będziemy musieli pokazywać następnym pokoleniom, że trzeba dbać o takie miejsca, dbać o historię, bo w tych miejscach jest nasza historia – podkreśla Nina Pośpieszyńska.
Posłuchaj:
To kolejna tablica z 7 poświęconych wydarzeniom z okresu powstania styczniowego na terenie województwa. Towarzystwo „Strzelec” realizuje w ten sposób projekt “Bohaterom w hołdzie”. Miejsca pamięci oznaczane są w ramach programu Łódzkie Pamięta.