Mieszkańcy Łódzkiego jednymi z najstarszych w Polsce
W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano I Forum Medyczne. Sławomir Górecki, dyrektor placówki, mówi, że jest plan na połączenie sił w tej sprawie kilku instytucji. – Chcemy stworzyć coś na kształt konsorcjum, pomiędzy szkolnictwem ponadpodstawowym i szkolnictwem policealnym – czyli naszym Centrum, a pracodawcami. Widzę to w ten sposób, że te 3 podmioty współpracowałyby ze sobą na płaszczyźnie: ucznia, słuchacza i pracownika. Mógłby zostać włączony projektu szpital, hospicja, zakłady opiekuńczo lecznicze czy też fundacje, które zajmują się opieką osób chorych i starszych – mówił.
Opiekun medyczny to nie to samo, co pielęgniarka – zaznaczyła Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, dyrektor szpitala w Piotrkowie Trybunalskim. – Mamy różnicę i bardzo dobrze, bo każdy zawód ma swoją specyfikę. W przypadku pań pielęgniarek, w ich kompetencjach jest bardzo dużo czynności medycznych. Pielęgniarki w tej chwili dzięki studiom I i II stopnia uzyskują większe kwalifikacje. Z kolei, na tę chwilę opiekun medyczny jest na poziomie technika. W tym wypadku można zakończyć edukację i uzyskać uprawnienia, certyfikat, na poziomie kursu kwalifikowanego opiekuna medycznego.
Ilu opiekunów medycznych w SSW?
– Wiem, zawsze może być więcej, dlatego liczymy na wsparcie, na kończone kierunki przez uczniów między innymi tej szkoły. W tej chwili około 60 osób jest na stanowiskach opiekuna medycznego w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie.
Starzejące się społeczeństwo potrzebuje opieki. – Ten problem dostrzega samorząd wojewódzki – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
– Wyzwaniem cywilizacyjnym jest dbanie o rozwój zawodów branży medyczno-opiekuńczej. Wiemy doskonale, że żyjemy coraz dłużej. To dobrze, ale to również przekłada się na fakt, że statystycznie społeczeństwo mamy coraz starsze. Dlatego też jest potrzebny zorganizowany, dobrze działający, skuteczny system opieki opiekuńczej i paliatywnej. To wszystko, co jest wynikiem przewlekłych chorób, podeszłego wieku, właśnie w takich obszarach będzie potrzebne zaangażowanie jeszcze większej ilości opiekunów medycznych – dodał.
Wicemarszałek zaznaczył, że samorząd województwa łódzkiego podejmuje działania za pośrednictwem jednostek, takich jak szkoła czy szpital wojewódzki w Piotrkowie. – W innych miastach te działania są realizowane podobnie, bo tak naprawdę potrzeby mieszkańców naszego regionu są bardzo podobne – dodał.