Miejska Strefa Kultury w Łodzi – wyrok WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że połączenie pięciu wcześniej istniejących instytucji tj.
- Centrum Kultury Młodych,
- Ośrodka Kultury Górna,
- Poleskiego Ośrodka Sztuki,
- Widzewskich Domów Kultury,
- Bałuckiego Ośrodka Kultury
i utworzenie Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi jest niezgodne z przepisami. Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi jest nieprawomocne.
O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Biura Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi. – Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku sądu, ale już podczas sesji, a także przed jej rozpoczęciem, prawnicy Urzędu zgłaszali m.in. wątpliwości, co do słuszności postulatu radnych dotyczących umieszczenia filii w uchwale. Uzasadnienie sądu będzie kluczowe, natomiast jesteśmy gotowi skorygować uchwałę zgodnie z zastrzeżeniami WSA – czytamy w odpowiedzi.
Piotr Cieplucha, wicewojewoda łódzki, nie ukrywa zadowolenia z wydanego orzeczenia WSA. – Bardzo cieszy mnie wyrok WSA w Łodzi, który utrzymał w mocy rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. łączenia domów kultury i utworzenia MSK. Jeśli orzeczenie sądu się uprawomocni, wówczas będzie konieczność przywrócenia stanu sprzed wprowadzenia w życie tej uchwały. Nie będzie to łatwe, ale możliwe do zrealizowania – komentuje.
Jak dodaje, wówczas ci pracownicy, którzy zostali pozbawieni pracy, bądź zostali przeniesieni, czy też ograniczone zostały ich etaty, będą musieli zostać przywróceni na stanowiska w zakresie i formie, jakie miały miejsce przed przyjęciem uchwały. – Szkoda, że władze Łodzi nie poczekały do rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – komentuje Piotr Cieplucha.
Uchwała pomimo protestów
Łódzcy radni uchwałę dotyczącą połączenia domów kultury w MSK przegłosowali 25 sierpnia 2021 roku. Za połączeniem 5 instytucji kultury w jedną głosowali radni KO i Lewicy, przeciwko byli radni PiS.
Jak mówił wówczas Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miejskiej w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi miała usprawnić funkcjonowanie domów kultury. – Na pewno nie chodzi o likwidację placówek, a o ich usprawnienie – argumentował.
Z kolei Radosław Marzec, przewodniczący Klubu PiS, podkreślał, że “może zostać wprowadzona odgórna cenzura, że to władze na Piotrkowskiej 104, będą decydować, co będzie się odbywało w domach kultury“.
Przeciwko powołaniu MSK, przed podjęciem uchwały, protestowali także pracownicy poszczególnych instytucji.
Przyjęta 25 sierpnia uchwała była drugą w tej sprawie. Pierwszą, ze względów formalnych, unieważnił wojewoda łódzki.