Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2023
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Świętowanie takiego dnia ma – według założenia – pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma również podkreślić mnogość języków świata oraz zwrócić uwagę na języki zagrożone i te, które powoli giną.
Czytaj także: “Obiecane inspiracje”. Cykl otwartych spotkań na Uniwersytecie Łódzkim [ZDJĘCIA]
21 lutego ma przypominać, że – gdy chronimy język ojczysty – to dbamy też o tożsamość kulturową danego kraju.
Dobrze sobie uświadomić po pierwsze, że jest takie święto i że przypomina nam ono potrzebę świadomego używania języka polskiego jako języka ojczystego. Zdawałoby się, że każdy z nas mówi językiem polskim, bo jest to nasz pierwszy język, ale jednak okazuje się, że władanie językiem ojczystym nie jest sprawą prostą i oczywistą – mówi prof. Magdalena Pietrzak z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego po raz pierwszy był obchodzony 23 lata temu, w 2000 roku.
Wydział Filologiczny też świętuje
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego jak co roku zorganizował wydarzenia, które wpisują się w ideę świętowania.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to przedsięwzięcie cykliczne, organizowane przez studentów, doktorantów i pracowników Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii. Głównym celem tego dnia na UŁ jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie czytelnictwa literatury polskiej. MDJO na UŁ objął serię prowadzonych przez koła naukowe warsztatów dla licealistów, prezentację stanowisk z konkursami i nagrodami oraz spotkanie z gościem specjalnym.
Przede wszystkim młodzież ze szkół średnich z Łodzi i okolic odbyła warsztaty poświęcone różnym zagadnieniom języka i literatury, odbyła się też część bardziej zabawowa. Były stanowiska przygotowane przez koła studenckie, gdzie można było pobawić się językiem polskim. To jest jedna część, następnie to szkoły uczestniczyły w wykładzie, który został poświęcony regionalizmom łódzkim – dodaje prof. Pietrzak.
W 2023 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UŁ odbył się dziś (środa, 22 lutego). Gościem wydarzenia był Jacek Cygan – poeta, prozaik, librecista i autor ponad tysiąca piosenek, które łączą pokolenia. Cygan jest także zdobywcą tytułu „Mistrz Mowy Polskiej” oraz członkiem kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa.
Spotkanie z Jackiem Cyganem miało charakter otwarty.