O praktycznym zastosowaniu medycyny w sporcie rozmawiają w Pabianicach wybitni specjaliści: lekarze, fizjoterapeuci, trenerzy i sportowcy. W stolicy powiatu pabianickiego zorganizowano IV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł. Podczas wydarzenia uczestnicy skupiają się głównie na urazach mięśniowych.
– Skupiamy się na medycynie zachowawczej, to znaczy mówimy, co zrobić, żeby uniknąć operacji. A jeśli nie da się jej uniknąć, jaką zastosować rehabilitację? Poza tym mówimy o tym, co może zrobić lekarz, psycholog, wspierając sportowca. Na jego proces leczenia ogromne znaczenie ma stan psychiczny – wyjaśnia Karolina Kamecka, wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego.
1. fot. Damian Grosicki
2. fot. Damian Grosicki
3. fot. Damian Grosicki
4. fot. Damian Grosicki
5. fot. Damian Grosicki
6. fot. Damian Grosicki
7. fot. Damian Grosicki
8. fot. Damian Grosicki
Jeden z prelegentów – profesor Piotr Gawda z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który na co dzień zajmuje się ortopedią, rehabilitacją i medycyną sportową – wyjaśniał m.in., że możliwe jest przyspieszenie procesów regeneracyjnych po urazach sportowych.
Po urazie sportowym nie odmierzamy czasu minutami i sekundami tylko procesami. Możemy pewne sprawy przyspieszyć, stworzyć odpowiednie warunki, tj. napięcia mięśniowe, dotlenienie, środowisko kwasowo-zasadowe. Procesy regeneracyjne przebiegają znacznie szybciej niż normalnie i w bezpieczny oraz efektywny sposób – tłumaczy.
Po dwóch dniach wykładowych w sobotę (14 grudnia) – na zakończenie kongresu – zorganizowane zostaną warsztaty z użyciem sprzętu wystawowego. W pabianickim wydarzeniu bierze udział 700 osób.