Kiedy maszyna TBM Katarzyna wróci do pracy?
Pod koniec maja duża tarcza drążąca tunel pod Łodzią została próbnie uruchomiona – jak informowaliśmy, maszyna TBM Katarzyna ma wielomiesięczny przestój, bo najpierw prace zostały wstrzymane we wrześniu z powodu zawalenia części kamienicy przy al. 1 Maja 23, a później w listopadzie numer dalej doszło do osunięcia gruntu pod jednym z budynków.
Operacja przebiegła pozytywnie, a co najważniejsze jej obrót nie miał wpływu na stan techniczny kamienic – mówi Rafał Wilgusiak z PKP PLK.
Udany test nie oznacza jednak, że maszyna wraca do pracy. – Wykonawca zobowiązał się, że w najbliższych dniach przedstawi nowy harmonogram przebiegu prac drążeniowych. To z kolei pozwoli odpowiedzieć na pytanie, kiedy czoło maszyny wywierci się do podziemnego bloku postojowego w al. 1 Maja.
Jeśli TBM Katarzyna bezpiecznie dotrze do bloku postojowego i dalsze prace będą bezpieczne, łodzianie relokowani do hoteli, na czas przejścia maszyny pod ich domami, po prawie roku będą mogli zacząć wracać do swoich mieszkań.