Maciej Riemer gościem Radia Łódź
Projekt utworzenia Zielonego Pierścienia Aglomeracji Łódzkiej wróci pod obrady Sejmiku Województwa Łódzkiego, ale wcześniej będą konsultacje z koalicjantami – zapowiedział w Radiu Łódź Maciej Riemer, autor projektu, radny Koalicji Obywatelskiej. Projekt miał być głosowany na ostatniej sesji, ale zaprotestowały koła łowieckie.
W porannej rozmowie Radia Łódź Maciej Riemer potwierdził informacje Dziennika Łódzkiego, że wpłynęło 19 protestów i wszystkie mają jednakową treść. Co więcej wpłynęły zanim jeszcze projekt został opublikowany. Zielony pierścień ma służyć rekreacji, zatrzymać pustynnienie tych terenów, zwiększyć nasadzenie i zatrzymać wycinki w utworzonych lasach społecznych. Dlaczego więc myśliwi przeciwko temu protestują?
W tym jest trochę ekonomii. Lasy społeczne, o których mówi Ministerstwo Klimatu, miały być objęte również zakazem polowań. To z kolei, według myśliwych, oznacza tereny niekontrolowanego przyrostu zwierzyny. To natomiast może oznaczać, że jak przybędzie dzikiej zwierzyny, powiększy się liczba szkód rolniczych, a to już obciąża koła łowieckie – mówił Maciej Riemer.
„Kilka milionów złotych na urządzenie parków leśnych”
W Łodzi będzie przybywać parków leśnych, czyli zalesionych miejsc rekreacji bez nadmiernej ingerencji w przestrzenie zielone. Jak mówił na antenie Radia Łódź Maciej Riemer, tworzenie parków leśnych jest tańsze, spełnia oczekiwania mieszkańców i zapewnia tym terenom ochronę przed wykorzystaniem ich na inne cele.
Jako miasto w następnych 2-3 latach będziemy mieli do zrealizowania projekt za finansowaniem unijnym. Kilka milionów złotych na urządzenie parków leśnych. Plan jest taki, że kiedy znajdziemy jakiś teren miejski, nie będący przeznaczony pod inny cel, możemy tam uczynić park – mówił dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.
Parki leśne, które powstały w ostatnich latach, mają różną wielkość od hektara do nawet 40 hektarów. – Za każdym razem pytamy mieszkańców, jak urządzić dany teren, głównie poza centrum miasta. Odpowiedzi są bardzo zbieżne. Mieszkańcy wskazują, że potrzebują terenu spacerowego rekreacyjnego, ale bez jakiejś dużej ingerencji w drzewostan – dodał Maciej Riemer.
W ostatnich pięciu latach na utworzenie parków leśnych miasto przeznaczyło 200 hektarów terenów zielonych.