Luty miesiącem kardiologicznych badań płodu
W lutym, który jest miesiącem kardiologicznych badań płodu, ICZMP w Łodzi zachęca przyszłe mamy do bezpłatnych badań bez skierowania. Specjaliści podkreślają, że wada serca jest najczęstszą wadą wrodzoną. Jak zauważa prof. Maria Respondek-Liberska z Zakładu Kardiologii Prenatalnej, znacznie częściej rodzą się dzieci z wadami kardiologicznymi niż z genetycznymi, a mimo to kładzie się mniejszy nacisk na tego typu badania.
Świat idzie w kierunku badania pierwszego trymestru, a my mówimy, że także trzeci jest bardzo ważny. Mogą się wtedy ujawnić problemy kardiologiczne do tej pory niewidoczne. Mogą to być zaburzenia rytmu, kardiomiopatię, guzy serca. Ważne jest również potwierdzenie, że płód rozwija się dobrze i następny tydzień, a nawet okres porodu mu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby więcej dzieci rodziło się siłami natury – dodaje.
Wykryta wada serca płodu pozwala efektywnie zaplanować leczenie dziecka po narodzinach. – W dzisiejszych czasach możliwa jest już terapia dziecka w łonie matki, czyli możemy rozpocząć terapię i farmakologiczną, i interwencyjną jeszcze kiedy dziecko się nie urodziło. Natomiast dla kardiochirurgów najistotniejsze jest to, że już kilka miesięcy przed tym, jak pojawi nam się pacjent, możemy zaplanować kolejne etapy leczenia chirurgicznego korekcji wady – mówi Katarzyna Januszewska, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Pediatrii.
W łódzkim ICZMP rocznie wykonuje się około 1,5 tys. badań serca płodu oraz 400 operacji kardiologicznych dzieci.
Komentowane 1
Szkoda, że taka informacja pojawia się jak już nie ma wolnych miejsc na wskazane badania. Zastanawiam się skąd można wcześniej mieć informację o tego typu akcjach?