Łódzkie walczy ze smogiem
Dzisiaj (22 grudnia) polski indeks jakości powietrza w stacjach pomiarowych Łodzi i okolic wskazywał dobrą jakość.
Marek Kwiatkowski z organizacji Łódź Bez Smogu przypomina, że całe województwo łódzkie ma problem z zanieczyszczonym powietrzem.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w raporcie o stanie środowiska dla naszego województwa jednoznacznie wykazał, że jakość powietrza w naszym województwie uległa pogorszeniu w roku 2021. Zadaję pytanie – co będzie w tym roku? Gdzie mamy takie mrugnięcie oka w kierunku mieszkańców i delikatne przyzwolenie na spalanie wszystkiego?
Łodzianie zauważyli, że jakość powietrza zmienia się wraz z powrotem ludzi do domów z pracy.
Posłuchaj:
Sejmik Województwa Łódzkiego przedłużył termin wymiany nieekologicznych pieców – tzw. kopciuchów – do końca 2024 roku, czyli o 2 lata. Mimo tego dużym zainteresowaniem cieszy się np. program Czyste Powietrze, o którym mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wojciech Miedzianowski.
Program Czyste Powietrze, który jest ogólnopolskim programem zawiera w sobie szereg działań związanych z walką ze smogiem. Począwszy od wymiany źródła ogrzewania, na OZE kończąc. Źródła ogrzewania, wzrost zainteresowania pompą cieplną różnego rodzaju począwszy od gruntowej, powietrznej czy wodnopowietrznej poprzez fotowoltaikę.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w raporcie o stanie środowiska uwzględnił miasta z największą liczbą dni związanych ze smogiem. Najbardziej zanieczyszczone znajdują się głównie na południu Polski. Z miast województwa łódzkiego najwyżej w rankingu są Zgierz i Radomsko.