Łódzkie Dni Urologiczne – nie zabrakło tematu wojny na Ukrainie
Doktor Mateusz Jobczyk na co dzień pracuje w bełchatowskim szpitalu i wykonuje zabiegi z użyciem robotów chirurgicznych.
– Zmienia się też jakby urologia zmieniają też się zabiegi, są one coraz mniej inwazyjne. Leczymy przez naturalne otwory, przez cewkę moczową, przez drobne nakłucia nerek. Podczas tej konferencji również takie tematy poruszamy i żeby pacjenta zoperować jak najlepszą metodą i najmniej inwazyjną, tak by mógł jak najszybciej wrócić też do pracy, być sprawnym w zupełności człowiekiem – mówił Mateusz Jobczyk.
Posłuchaj:
Spotkanie to przede wszystkim wymiana doświadczeń. Nie zabrakło na nim tematu wojny na Ukrainie.
– Staraliśmy się w program konferencji wpleść tematy medycyny wojskowej, chirurgii pola walki, symulacji medycznej, ponieważ żyjemy w ciekawych czasach, czasach przełomu, nikt z nas nie dopuszczał do siebie myśli, że będziemy mieli wojnę za naszą wschodnią granicą. To, co chcemy przekazać, to przede wszystkim uświadomienie uczestnikom konferencji ważnej roli lekarzy, chirurgii pola walki na wypadek potencjalnego konfliktu – tłumaczył pułkownik, doktor nauk medycznych Tomasz Syryło z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Posłuchaj:
Upamiętniono zmarłego kolegę
Medycy rozpoczęli spotkanie chwilą ciszy. Upamiętnili w ten sposób zmarłego kolegę, doktora nauk medycznych Wiktora Kępę. Urolog zmarł w wieku 40 lat, na dyżurze w Pabianickim Centrum Medycznym. Miał wystąpić z wykładem na spotkaniu w Piotrkowie Trybunalskim.
Organizatorem spotkania był łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Urologii – zmarły lekarz był jego wiceprzewodniczącym.