W tym roku Łódź jest gospodarzem dwudziestej konferencji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Zgromadzenie skupia sieć miast, dla których dziedzictwo postindustrialne jest podstawą turystyki. To trzystu pięćdziesięciu członków z dwudziestu siedmiu krajów. Obecnie – konferencja skupia się na wymianie doświadczeń i umacnianiu partnerstwa w Europie.
Jest to możliwość wymiany doświadczeń z innymi miastami, regionami w Polsce i w Europie, które na dziedzictwie postindustrialnym uczyniły z tego produkt turystyczny. Proszę mi wierzyć, że to może nie jest oczywiste, ale w wielu krajach Europy dziedzictwo postindustrialne jest jeszcze mniej doceniane nawet niż w Polsce, nie wspominając o krajach, które są najbardziej zaawansowane w tym obszarze, jak Niemcy czy Wielka Brytania – mówi Tomasz Karolewski z Łódzkiej Organizacji Turystycznej.
Prelegentami są eksperci z miejsc i organizacji dziedzictwa narodowego, muzeów czy agencji rozwoju.
W 20 – 25 lat Łódź uległa transformacji i wykorzystała to dziedzictwo. To odmienne od wielu innych naszych miast, które z tego nie skorzystały. Dla Łodzi to zaleta na przyszłość, wielu delegatów z naszych krajów może się dużo nauczyć – mówi prezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, Walter Hauser
Goście zwiedzają między innymi Centralne Muzeum Włókiennictwa i EC1. Konferencja odbywa się corocznie od 2005 roku w różnych obiektach dziedzictwa przemysłowego w całej Europie.