Radiostacja obszarem, na którym będzie realizowany projekt NEEST
Projekt NEEST (NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories) polega na badaniu wybranych obszarów miejskich i sprawdzeniu, jaki wpływ na klimat ma ich zabudowa czy zachowania mieszkańców. Łódź zaczyna badania od Radiostacji, bo osiedle ma zróżnicowaną nie tylko zabudowę, ale i teren. Znajdują się na nim zarówno bloki, jak i domy jednorodzinne, a także tereny zielone czy infrastruktura publiczna.
23 listopada. Udział w projekcie NEEST będzie polegał na wypełnianiu specjalnych ankiet informacyjnych. To na ich podstawie mieszkańcy, zarządcy budynków oraz przedsiębiorcy z wybranego kwartału Radiostacji będą informować koordynatorów, co dokładnie na osiedlu poprawić. NEEST zakłada też skanowanie budynków. Takie skany mają pokazać, w jaki sposób budynki zmodernizować – tłumaczy Paweł Śpiechowicz z biura prasowego łódzkiego magistratu.
Udział w projekcie daje pierwszeństwo przy dofinansowaniu
Co ważne, u
–
Wnioski z badań przekazane zostaną nie tylko osobom biorącym udział w projekcie, ale też będą opublikowane dla każdej jednostki samorządowej, która chciałaby dokonać podobnych zmian w swoim mieście. Na razie do projektu poza Łodzią dołączyła Warszawa, Kraków, Wrocław i Rzeszów. Łącznie podczas naboru do programu zgłoszono 103 wnioski, które reprezentowały 159 miast oraz regionów. Po trzech rundach oceniania wniosków w projekcie pozostały tylko 53 miasta. Polska nie przypadkowo ma silną reprezentację. Projekt ma objąć m.in. kraje, które odczuwają skutki gospodarki socjalistycznej przed 1990 r. i w których występuje budownictwo wielorodzinne oraz rozbudowana sieć ciepłownicza. Blisko 70 proc. z 5 mln polskich domów jednorodzinnych nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Dlatego w pierwszej kolejności mają one zostać objęte badaniami.
Budynki odpowiadają aż za 80 proc. emisji gazów cieplarnianych
Program NEEST ma pomagać w redukcji emisji cieplarnianych gazów, dekarbonizacji i w osiągnięciu unijnego celu „Fit for 55”. A zakłada on redukcję o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Przykładowo w Warszawie budynki odpowiadają aż za 80 proc. emisji gazów cieplarnianych i to skłoniło stolicę do włączenia się do programu. Pilotażowe rozwiązania mają zostać przygotowane dla kilku typów budynku: kamienic wybudowanych przed 1918 r., budynków gospodarczych powstałych po 1945 r., budynków wielorodzinnych z lat 70. , budynków jednorodzinnych z lat 70. i 80. oraz budynków szkolnych z lat 60. i 70, które mają różne źródła ciepła (sieć ciepłownicza, indywidualne źródłą ciepła, gaz czy OZE).
Grant w wysokości 1,5 mln euro
Szwecję reprezentują w projekcie trzy miasta: Uppsala, Umea, Malmo. Norwegię jedynie Drammen, położone niedaleko Oslo, Wielką Brytanię – Bristol, Węgry – Budapeszt, Czechy – Liberec, Francję – Nantes, a Finlandię – Lahti. Silną reprezentację ma Hiszpania, bo do projektu zakwalifikowały się: Barcelona, Madryt, Sewilla, Walencia, Valladolid, Vitoria-Gasteiz i Saragossa. Liczna jest te grupa z Włoch: Bergamo, Bolonia, Florencja, Mediolan, Parma, Padwa, Rzym, Turyn i Prato.
Projekt NEEST ma być realizowany przez dwa lata. Jego założenia są bardzo ambitne, bo ma doprowadzić do tego, że do 2030 r. aż 112 miast stanie się neutralnymi dla klimatu. Co ważne, działania miasta zakwalifikowanych do programu mają zostać wsparte unijnymi dotacjami w wysokości 32 mln euro. Do Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Rzeszowa trafi grant w wysokości 1,5 mln euro.