Angelika Borowiak: Które punkty na mapie filmowej Łodzi są szczególnie wyjątkowe? Są popularne wśród turystów?
Marta Piotrowska: Na pewno dla określonej grupy turystów. Szczególnie tej, która interesuje się filmem i chce zobaczyć plenery i lokacje, w których produkcje powstawały. Obecnie bardzo popularny jest Szlak Łodzi Oscarowej, gdzie możemy zobaczyć miejsca, gdzie była kręcona „Ida” Pawła Pawlikowskiego czy „W ciemności” Agnieszki Holland. Na pewno popularne są też ulica Piotrkowska oraz pałace i wille fabrykanckie.
Można zatem powiedzieć, że tradycje filmowe do jedna z wizytówek Łodzi.
Zdecydowanie. Ciekawe jest też to, że możemy te wszystkie miejsca zobaczyć i następnie porównać, tzn. zobaczyć, jak wyglądają obecnie. W Łodzi niezwykle ciekawy jest też szlak bajkowy. Mamy tradycje związane ze Studiem Małych Form Filmowych SEMAFOR, gdzie możemy zobaczyć postaci z animacji „Przygody Misia Uszatka”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, „Przygody misia Colargola”. To atrakcja dla pokolenia 30+.
Łódź Filmowa to atrakcja tylko dla pokolenia 30+?
Trzeba pamiętać, że wiele filmów kręconych w Łodzi pochodzi z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. My je znamy i pamiętamy o nich, a młodzież je dopiero teraz odkrywa.
W Łodzi powstają zdjęcia także do nowych produkcji, m.in. seriali telewizyjnych. Jest szansa, by młodzież także wkręciła się w świat filmowy?
Młodzieży na pewno bliższe są seriale „Komisarz Alex” czy „Ultraviolet”. Mamy jednak w naszym kółku filmowym osoby, które chętnie wracają do kultowego serialu „Stawka większa niż życie”.
Posłuchaj całej rozmowy:
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83) organizowane są spotkania „Łódź w Filmie”. To cykl spotkań i pokazów filmów, których akcja rozgrywa się w Łodzi. Skierowany jest głównie do młodzieży szkół średnich oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.