Dr Wiktor Ziege upamiętniony
Był lekarzem, ale i społecznikiem. Prowadził pogadanki oraz wykłady o ciąży, połogu, a także higienie i psychologii dziecięcej. Leczył także robotnice i mniej zamożne ciężarne kobiety różnych wyznań. Dr Wiktor Ziege, bo o nim mowa, został upamiętniony na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Dotąd był pochowany w anonimowej mogile, dzięki darczyńcom i Stowarzyszeniu „Strażnicy Pamięci” wreszcie ma swoją macewę.
W czasie uroczystości Dawid Szychowski, rabin Łodzi, wraz z Gminą Żydowską w Łodzi – Kehila Kedosza Łódź odmówił modlitwę Kadisz. Współorganizatorem wydarzenia jest Inicjatywa „Nawrot Ending Story”.
Tragiczna historia
Dr Wiktor Ziege urodził się w 1893 roku. Był ginekologiem-położnikiem. 28 kwietnia 1939 roku, podczas połogu, w którym uczestniczył jako lekarz, zmarła Anna Łabuzińska, jego żona. Wydarzenie to wstrząsnęło doktorem i wraz z falą represji jaka spadła kilka miesięcy później na żydowskich lekarzy w okupowanej przez Niemców Łodzi, doprowadziło go do dramatycznego kroku – odebrania sobie życia.
Był jedną z pierwszych ofiar hitlerowskich represji wśród żydowskich lekarzy w Łodzi. Dr Wiktor Ziege został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi.
O przywracaniu pamięci o dawnych mieszkańcach Łodzi Agata Zielińska rozmawiała ze swoimi gośćmi:
- Marcinem Nowickim z Inicjatywy „Nawrot Ending Story”,
- Pawłem Kuligiem ze Stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci”,
- Joanną Kwiatkowską z grupy „Theo, wir fahren nach Lodz”.
Posłuchaj całej rozmowy:
Zobacz także: XIII Dni Pamięci w Łodzi
oprac. Agata Zielińska