Szpital Powiatowy w Radomsku ma już kilka laserów – ostatni holmowy, został zakupiony z własnych środków za 500 tysięcy złotych. Laserowa enukleacja prostaty jest minimalnie inwazyjną procedurą stosowaną w leczeniu BPH. Polega ona na wykorzystaniu lasera do usunięcia części lub całości gruczołu krokowego. Podczas zabiegu do cewki moczowej wprowadzany jest endoskop z włóknem laserowym, który służy do odparowania i usunięcia tkanki prostaty.
Całość zabiegu możliwa jest do wykonania przez przysłowiową dziurkę od klucza, czyli endoskopowo bez żadnych nacięć. Pacjent po zabiegu przebywa w szpitalu zwykle 2-3 dni. Także dochodzenie do siebie w domu przebiega znacznie szybciej – mówi dr Adam Jędrzejczyk, kierownik oddziału.
Zabiegi laserowej enukleacji prostaty mają kilka korzyści w porównaniu z tradycyjną otwartą operacją BPH. Wiążą się z mniejszym krwawieniem i powikłaniami. Specjalista z radomszczańskiego szpitala dodaje, że przerost prostaty to duży społeczny problem.
Kłopot z łagodnym rozrostem ma 50 proc. mężczyzn po 50. roku życia. Jeżeli chodzi o mężczyzn po 80. roku życia, to problem z oddawaniem moczu ma aż 80 proc. z nich. Wcześniejsze wykonywane operacje otwarte, mające piękne idee, gdzie pracuje się w warstwach anatomicznych, miały swoje niedogodności. Były krwawe i przeciwskazane u osób obciążonych, chorujących z innych powodów – dodał.
W ciągu ostatniego roku lekarze radomszczańskiego szpitali wykonali ok. 200 laserowych zabiegów usuwania przerostu prostaty. W dniach 21-22 października w ramach Oddziału Urologii wykonano 6 zabiegów laserowej enukleacji prostaty. W placówce organizowane są też szkolenia dla medyków z innych części kraju.