Kwesta w Zduńskiej Woli
Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli zaprezentowało 2 kolejne, odrestaurowane zabytkowe nagrobki na Starym Cmentarzu w tym mieście. To efekt ubiegłorocznej kwesty podczas Wszystkich Świętych, gdy zebrano blisko 14 tys. zł. Pierwszy nagrobek pochodzi z przełomu XIX i XX w. Spoczywa tam ewangelicka rodzina Brok. Drugi – to zapisany w gotyckim języku niemieckim, również ewangelicki nagrobek Anny Rozenberg z domu Gast. O tym, jakie nagrobki poddane będą renowacji, decydowali sami mieszkańcy.
– Mieszkańcy miasta mogli się wypowiedzieć na Facebooku, poddawaliśmy głosowaniu kilka pomników, które planowaliśmy poddać renowacji i oddając głos mieszkańcy decydowali. W tym roku te dwa pomniki, które zostały odrestaurowane, zdobyły największą ilość głosów – tłumaczy Jarosław Stulczewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.
Posłuchaj:
Nadchodząca kwesta, będzie jubileuszową – 10 w tym mieście. Ze wszystkich zebranych dotąd datków, wyremontowano już 19 starych mogił. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że także w tym roku mieszkańcy nie będą szczędzić grosza.
– Zachęcamy do hojności. Wszystkim, którym jest bliska historia miasta, spotkacie nas jak zwykle przy wszystkich bramach i przy wszystkich skrzyżowaniach – mówi dyrektor muzeum Tomasz Polkowski.
Posłuchaj:
Kolejna okazja by wesprzeć kwestę, nie tylko przez zduńskowolan, lecz wszystkich, którzy przyjadą do Zduńskiej Woli na groby bliskich, pojawi się od 30 października do 1 listopada.
Kwesta w Łodzi
W sobotę (29 października) rozpocznie się 28. Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytków Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Kwestujących będzie można spotkać na terenie nekropolii już od godziny 10.00. Jak zauważył Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, w zbiórkę włączają się osoby reprezentujące różne środowiska, m.in. ludzie świata nauki, kultury a także politycy. – Dzięki pomocy wielu osób kwesta rozrosła się na kilka dni – dodaje.
1 listopada kwesta potrwa od godz. 9.00 do godz. 19.00. Wraz ze zbiórką organizatorzy zadbali o wydarzenia towarzyszące. Pierwsze z nich odbędzie się już w najbliższą niedzielę (30 października). – O godz. 14.00 organizujemy spacer szlakiem łodzian, którzy zasłużyli się w historii naszego miasta – mówi Cezary Pawlak.
Do tej pory w 27. kwestach zebrano ponad 1,5 mln złotych – dzięki tym pieniądzom odnowiono 192 pomniki.
Kwesta w Pabianicach
Kwesta na pabianickiej nekropolii odbywa sie na trzech cmentarzach (które znajdują się w jednym miejscu): ewangelickim, katolickim i komunalnym. Zbiórka na odnowienie zabytków odbędzie się 1 listopada w godzinach od 9.00 do 16.00. Do tej pory odbyło się 14 zbiórek – od 2007 roku udało się zebrać 280 300 zł, dzięki którym odnowiono 33 pomniki.
Kwesta w Piotrkowie
Już XXXV raz Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Piotrkowska zbiórka jest jedną z najstarszych w województwie.
Posłuchaj:
W tym roku kwesta organizowana będzie przy sześciu bramach piotrkowskich cmentarzy.
Kwesta w Skierniewicach
Również od 30 października (niedziela) będzie można spotkać kwestujących na cmentarzach w Skierniewicach. Zbiórka potrwa przez trzy dni.
– Proszę rozglądać się za niebieskimi puszkami na skierniewickich cmentarzach i miejskim i św. Józefa oraz w krótszych godzinach na Cmentarzu św. Stanisława. Z państwa datków, finansujemy remonty nagrobków. Mamy nadzieję, że któregoś roku powiemy, że coś nam się bardziej udało – mówi Anna Majda Baranowska z Muzeum Historycznego Skierniewic.
Posłuchaj:
Zebrane pieniądze posłużą na prace na zabytkowym cmentarzu św. Stanisława zwanym skierniewickimi Powązkami. To jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Pierwsze pochówki odbyły się tu w 1530 roku, ostatnie w 1914.