W Pabianicach i powiecie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa
Tegoroczna kwalifikacja obejmuje głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku, a także kobiety z roczników 1997-2005, które w tym roku ukończą studia związane z medycyną.
– Kwalifikacja Powiatowej Komisji Lekarskiej, w której się obecnie znajdujemy, potrwa od dnia dzisiejszego do 14 marca i w ramach tej kwalifikacji wojskowej planowane jest stawiennictwo blisko 680 osób, w tym 14 kobiet – mówi major Sylwester Janowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi.
Osoby, które podczas kwalifikacji wyrażą chęć wstąpienia do wojska, mogą na miejscu wypełnić wniosek.
– Pierwsze pytanie, które tutaj pada, to jaką formą służby jest zainteresowany dany kandydat, ponieważ wojsko oferuje na dzień dzisiejszy różne formy służby. Najczęściej jest to dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa. Cała droga rozpoczyna się od złożenia wniosku, w którym kandydat podaje podstawowe dane. Po zarejestrowaniu takiego wniosku kontaktuje się z nim przedstawiciel wojskowego centrum rekrutacji w Łodzi. Wówczas rozpoczynamy procedurę naboru do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – tłumaczy porucznik Adam Nawrocki, oficer sekcji uzupełnień WRC w Łodzi.
Major Sylwester Janowski zwraca uwagę, że pula rodzajów służby proponowanych przez wojsko jest bogata.
– Mamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, kształcenie na potrzeby zawodowej służby wojskowej, czyli w tej dawniejszej nomenklaturze szkolnictwo wojskowe, po zawodową służbę wojskową oczywiście – dodaje major Sylwester Janowski.
Jacek Wróblewski, starosta pabianicki, zwraca uwagę, że zainaugurowana kwalifikacja na terenie powiatu pabianickiego ma na celu m.in. określenie zdolności fizycznej i psychicznej do ewentualnego pełnienia służby wojskowej.
– Kiedyś to się nazywało pobór, kiedy była służba wojskowa była obowiązkowa. Dzisiaj mamy służbę dobrowolną. Głównym zadaniem komisji jest zakwalifikowanie osób, które zostały wezwane pod względem kategorii zdrowia do czterech kategorii: A, B, D i E, i te osoby będą stanowiły taką rezerwę. A oprócz tego będą rozmowy z kandydatami, żeby wstąpili do zawodowej służby wojskowej, których to osób nasze wojsko ciągle potrzebuje – podkreśla Jacek Wróblewski.
Wojsko to jedna z alternatyw
Szymon, który stawił się na komisję wojskową w Pabianicach, nie wyklucza, że wstąpienie do wojska to jedna z alternatyw, co do dalszych planów na przyszłość.
– Nie planuję, ale podejmuję to jako taką pewnego rodzaju alternatywę. Jeżeli dostanę odpowiednią kategorię, to biorę to jako taką drugą opcję, z którą mógłbym wiązać swoją przyszłość – przyznaje Szymon.
W całym kraju na komisję wojskową zostanie wezwanych 230 tysięcy osób. W województwie łódzkim 13 600 osób, w tym 600 kobiet. Kwalifikacja na terenie Polski potrwa do 30 kwietnia.
Posłuchaj:
Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się dzisiaj również w Pajęcznie. Dzięki wsparciu żołnierzy z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu i 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej kandydaci do wojska mogą poznać specyfikę służby w jednostkach wojskowych.