W poniedziałek (13 maja) Krzysztof Skiba odwiedził Radio Łódź, gdzie w rozmowie z Marcinem Tercjakiem i Jarosławem Turkiem zapraszał na spotkanie autorskie w Mediatece, ale opowiedział także o swojej twórczości artystycznej, przygodach z przeszłości i współczesnych inspiracjach.
Posłuchaj:
Krzysztof Skiba po wielu latach powrócił do Łodzi, w której studiował kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie studiów udzielał się w improwizowanym kabarecie „Błękitne Lampiony”, ponadto występował w Teatrze Pstrąg – Grupie’80. W 1989 uzyskał tytuł magistra, broniąc pracy dyplomowej na temat Pomarańczowej Alternatywy.
W latach 1987–1990 był liderem łódzkiej Galerii Działań Maniakalnych zwanej Pomarańczową Alternatywą Łódź, organizatorem i pomysłodawcą licznych happeningów ulicznych ośmieszających władze i propagandę PRL. Był wielokrotnie zatrzymywany przez SB. 1 czerwca 1988 został zatrzymany w Łodzi wraz z Tomaszem Gadułą i Dorotą Wysocką na kiosku Ruch przy Domu Handlowym „Magda” podczas happeningu Niezależne obchody Dnia Dziecka.
W 1988 został członkiem zespołu BiG Cyc, który powstał w Łodzi. Jednocześnie publikował swe felietony i opowiadania m.in. w „Tygodniku Literackim”, kwartalniku literackim „Brulion”, Gazecie Wyborczej czy Tygodniku Wprost.
Wydał kilka książek, między innymi: zbiór felietonów Skibą w Mur, zbiór opowiadań satyrycznych Opowiadania podwodne i utwory dotyczące czasów PRL-u: Artyści, wariaci, anarchiści i Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia
Obecnie jego recenzje teatralne i filmowe można czytać w rubryce „Skiba Kulturalnie” na łamach Tygodnika Angora oraz w magazynie komiksowym RELAX.W październiku tego roku ukaże się tom opowiadań satyrycznych pt. „Kobiety są naiwne”.
oprac. WM i KC