Prezydent 8 sierpnia ogłosił termin wyborów. Od tego czasu oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. Niemal natychmiast zostały zgłoszone też komitety wyborcze. Koalicja Obywatelska swój koalicyjny komitet wyborczy zarejestrowała w Państwowej Komisji Wyborczej już 10 sierpnia. Od tego momentu politycy prowadzą kampanię, a swoje materiały wyborcze powinni oznaczać symbolem komitetu, do którego należą.
Rozdaje gazetę wyborczą czy informacyjną
Krzysztof Piątkowski, kandyduje z łódzkiej listy KO rekomendowany przez Platformę Obywatelską. Od początku kampanii aktywnie pokazuje się na łódzkich ulicach targowiskach rozdając gazetę, w której opisuje swoje działanie i promuje swoją osobę. Politycy opozycyjni do jego partii nie mają złudzeń, że jest to materiał wyborczy. Na żadnej ze stron nie ma jednak wymaganego prawem oznaczenia.
§1. Materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami.
§2. Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.
§3. Materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej.
Bez wątpienia kilkustronicowa gazeta, która prezentuje i promuje działalność kandydata w wyborach do sejmu wypełnia przytoczone w §1 zapisy o tym, że są to „informacje mające związek z zarządzonymi wyborami”. Sam Krzysztof Piątkowski widzi to jednak zupełnie inaczej. Jego zdaniem rozdawana przez niego gazeta wyborcza nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą, jest po prostu materiałem mówiącym o jego aktywności jako posła.
To nie jest gazetka wyborcza. Ja od dwóch lat wydaję gazetę, która jest moim biuletynem informacyjnym i nie jest to materiał wyborczy.
Krzysztof Piątkowski, poseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmu
Jednocześnie poseł tłumaczy, że w gazecie rozdawanej na łódzkich targowiskach opisywana jest jego działalność. Konsekwentnie od dwóch lat ma w nich opisywać wszystko to, co udaje mu się zrealizować, o jego inicjatywach ustawodawczych i interpelacjach.
Na pytanie z jakich środków jest finansowana gazeta i czy finansuje jej wydawanie sam odpowiada:
Nie jest to materiał wyborczy w rozumieniu jakichkolwiek przepisów w związku z tym nie ma tam informacji, że jest finansowany przez komitet, z którego ja startuję do sejmu
Krzysztof Piątkowski, poseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmu
Kilkaset interpelacji do opisania w gazetce
Poseł Krzysztof Piątkowski w bieżącej kadencji parlamentarnej napisał 720 interpelacji (stan na 7 września 2023). Brał udział w 9024 głosowaniach na 9266 wszystkich głosowań. Jego aktywność parlamentarną potwierdzają koledzy z ławy poselskiej. Jednak nawet inni politycy Platformy Obywatelskiej wskazują, że rozdawana przez Krzysztofa Piątkowskiego gazeta jest materiałem wyborczym.
Trwa kampania. To materiał, który go promuje. Nie ma oznaczenia, więc można powiedzieć, że Krzysztof zachowuje się nie w porządku także w stosunku do innych kandydatów z listy.
kontrkandydat Platformy Obywatelskiej do sejmu
Rozdawanie gazety, której wydanie i druk kosztuje kilka tysięcy złotych budzi kontrowersje, bo zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego, kandydatom nie wolno rozdawać w trakcie kampanii wyborczej materiałów wyborczych o znaczącej wartości, ani też regulować płatności komitetu wyborczego prywatnymi środkami.
Komentowane 1
nie wymagajmy od niego rozumienia, to tylko przedstawiciel. kazali, dziala.