Cyberprzestępcy – kim są? Jak działają?
Z cyberprzestępstwami nie ma żartów, ponieważ skala tego zjawiska z każdym rokiem jest coraz większa. Określamy nimi wszelką działalność przestępczą, jaka odbywa się przy użyciu komputerów. Przestępcy, aby dostać się do naszych danych, wykorzystują różne metody i narzędzia, tj. wyłudzenie danych (phising), wirusy, socjotechniki czy oprogramowanie typu spyware lub ransomware. Stanowią oni obecnie o wiele większe zagrożenie niż dawniej, szczególnie z tego powodu, że z internetu korzysta się przez cały czas, do czego służą przeróżne urządzenia, czyli laptopy, tablety i smartfony.
W sieci nie tylko dokonujemy zakupów na takich platformach zakupowych, ale też kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną, oglądamy filmy, słuchamy muzyki itd. Cyberprzestępcy mają więc tu duże pole do popisu, dlatego ich ataki przybierają różne formy – może być to oszustwo na Vinted, czyli na jednej z popularniejszych platform sprzedażowych, może chodzić o wykradnięcie danych osobowych, czy instalację wirusa. Do cyberprzestępstw zaliczamy też inne działania jak cybernękanie, organizacja ataków terrorystycznych czy dystrybucja pornografii dziecięcej.
Jak rozpoznać cyberprzestępstwo? Jak mu przeciwdziałać?
Jak widać, cyberprzestępstwo wiąże się z ogromnym zagrożeniem, dlatego zawsze powinniśmy mieć się na baczności i trzymać rękę na pulsie, by nie dać się internetowym oszustom. Oczywiście, żeby się ustrzec przed tym zagrożeniem, trzeba umieć je dostrzec, co pozwoli na skuteczną interwencję. Przykładowo phishing polega na tym, że oszust podszywa się pod inną osobę, firmę, bądź instytucje w celu wyłudzenia poufnych informacji. Najczęściej chodzi o dane osobowe oraz dane dostępowe do bankowości elektronicznej, dane karty płatniczej. Bardzo ważne, aby zawsze być świadomym zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości, lecz czasem mimo najszczerszych chęci i starań stajemy się łatwym łupem dla oszustów. Co w tym momencie zrobić?
Jak odzyskać pieniądze?
I stało się – musimy z przykrością przyznać! Mimo że się pilnowaliśmy, nie udało nam się ustrzec przed internetowymi przestępcami. Nie warto się jednak załamywać, bo utracone środki są jak najbardziej do odzyskania. To wedle prawa powinien nam zapewnić bank, ale w praktyce instytucje te zrzucają winę na nieuważność klientów. I robią to, mimo że sądy stają po stronie klientów, zresztą tak samo, jak Rzecznik Praw Konsumenta. Możemy samodzielnie toczyć boje z bankiem o zwrot pieniędzy, lecz może być to trudne. Znacznie lepiej rozpocząć współpracę ze sprawdzoną kancelarią prawną, która pomoże nam odzyskać środki.
Jeśli padłeś ofiarą takiego przestępstwa, wiedz, że należy Ci się zwrot utraconych środków! Kluczowe to wybrać odpowiednią kancelarię prawną, która specjalizuje się w tego rodzaju sprawach.
Skorzystaj z darmowej analizy prawnej swojej sprawy w Kancelarii EUROLEGE. Na tej podstawie prawnicy ustalą, czy należy Ci się zwrot lub anulowanie długu.
Umów się na darmową konsultację. Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl/internet/
Kontakt z kancelarią:
– tel. 530 333 130
– email: [email protected]