Konferencja o przeciwdziałaniu traumie
Terapeuci, pracownicy społeczni, nauczyciele, samorządowcy i osoby, które na co dzień pracują z osobami w kryzysie psychologicznym spotkali się dziś w Zduńskiej Woli. Zorganizowano tam konferencję poświęconą traumie wojennej i budowaniu odporności psychicznej.
Czytaj także: Nocna strzelanina w Łodzi. Jedna osoba w szpitalu
Trauma ma wiele postaci i jak wskazują badania, ponad połowa społeczeństwa w naszym kraju jest na nią narażona. Ona może rozwijać się powoli, podsycana sytuacją w Ukrainie.
– Mam wnuka, który w tej chwili ma 14 lat i zanim wybuchła wojna mówi: “Babciu nie będzie prądu, nie będzie gazu, musimy kupić kociołek, bo mamy drewno”. To jest rzeczywiście ciężka sprawa. Dzieci już w tej chwili rozumieją, że muszą być przygotowane – przekonuje nauczycielka, pracownik administracji publicznej ze Zduńskiej Woli Katarzyna Chwiałkowska.
Elementem zduńskowolskiej konferencji o przeciwdziałaniu traumie są warsztaty z wykorzystaniem izraelskiej metody.
– W miejscach, gdzie były katastrofy żywioły i gdzie właśnie trzeba było całą społeczność w jakiś sposób uodpornić albo zaangażować w niwelowanie tego, co może z jakiejś katastrofy dramatu się rozwinąć – tam właśnie pojawił się model basic PH – mówi organizatorka wydarzenia Beata Zwierzyńska.
Patronat nad konferencją o przeciwdziałaniu traumie objęły władze powiatu i miasta Zduńska Wola.