Młodzież uczestniczy w dyskusjach i wykładach o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz prezentuje pomysły na łagodzenie skutków kryzysu klimatycznego.
Młodzi o klimacie wiedzą dużo, chcą się dowiadywać coraz więcej, a naszą rolą i wsparciem jest to, by stworzyć im warunki do tego, aby wymieniali się tą wiedzą, aby uczyli się dyskursu publicznego, mówili o tym, co jest dla nich ważne, umieli odwoływać się do danych i do faktów. Dzięki ich udziałowi w konferencji my też bardzo dużo się od nich uczymy jako osoby dorosłe, z kolejnego pokolenia – mówi kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi Magdalena Kosiada-Sylburska.
Choć nie da się zatrzymać zmian klimatu, możemy je spowolnić. Kluczowe są redukcja emisji, ochrona ekosystemów oraz zmiany w stylu życia, w czym młodzi ludzie odgrywają ważną rolę. Ich działania i wybory mogą pomóc uniknąć najgorszych skutków dla planety.
Ograniczam jedzenie mięsa. Na pewno staram się nie marnować jedzenia. Mam kompostowniki, fotowoltaikę. Kupuję ubrania z drugiej ręki – wymieniają uczestnicy konferencji.
Podczas wydarzenia uczniowie szkół ponadpodstawowych przedstawiają plakaty naukowe i wygłaszają referaty, które będą oceniane w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym w ramach konferencji. Spotkanie potrwa do jutra, 6 listopada.