Kinema w Radomsku – symbol miasta
Kino Kinema w Radomsku to historia miasta. Powstało na początku ubiegłego stulecia i przez niemal 100 lat służyło mieszkańcom, którzy dawne kino wspominają z rozrzewnieniem.
Jak zauważa Tomasz Nowak, historyk i autor dziś nie jest w najlepszym stanie – mówi Tomasz Nowak, historyk i autor książki „Z Kinemą w tle. Historia kinoteatru i jego wkład w życie kulturalne miasta”. Panu Tomaszowi niedawno udało się wejść do środka opuszczonego budynku.
Tomasz Nowak podkreśla, że Kinema w Radomsku to wyjątkowe miejsce dla mieszkańców miasta. Sam starał się zrozumieć ten fenomen, ponieważ nie jest rodowitym radomszczaninem.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Władze miasta chcą kupić budynek
Kinema to także niechlubna historia pokazowego procesu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego z 1946 roku oraz przepiękne wspomnienia o niej braci: Stanisława, Tadeusza i Janusza Różewiczów.
Władze miasta podjęły już decyzję, budynek odkupić. – Kinema znajduje się w obszarze rewitalizacji, więc Miasto chce wykupić ten budynek na mocy pierwokupu. Ogłoszono przetarg na zakup budynku. Czekamy na rozwój sytuacji – mówi Karolina Turowska, rzecznik prasowy radomszczańskiego magistratu.

Jak dodaje, dotąd odkupienie budynku nie było możliwe. Miasto chce przeznaczyć budynek na cele kulturalne, m.in. zlokalizować tam kino, a część budynku poświęcić pamięci wspomnianych braci Różewiczów.