Użytkownicy aplikacji mobilnych powinni kupić bilet przed wejściem do tramwaju
Podczas dzisiejszej (8 listopada) Sesji Rady Miejskiej wprowadzone zostały zmiany w przepisach taryfowych lokalnego transportu zbiorowego. Nie chodzi jednak o podwyżkę cen biletów łódzkiej komunikacji miejskiej, ale o doprecyzowanie wytycznych dla pasażerów. I do tego tylko tych, którzy kupują bilety za pośrednictwem aplikacji mobilnych.
W przepisach taryfowych z 2017 r. zaznaczono, że pierwszą czynnością, jaką pasażer jest zobowiązany dokonać bezpośrednio po wejściu do pojazdu, jest skasowanie biletu za przejazd, bądź zakup biletu za pomocą systemu płatności moblinych lub w pojeździe i jego skasowanie. Nie określono jednak, dokładnie kiedy ma nastąpić zakup biletu za pośrednictwem aplikacji mobilnych. I tę lukę często wykorzystywali pasażerowie.
– Pasażerowie wnoszący opłaty za przejazd w tej formie, nagminnie wydłużają moment zakupu biletu. Kontrolerzy zauważyli, że wielu podróżnych korzystających z aplikacji mobilnych, rozpoczyna zakup biletu dopiero w momencie ogłoszenia kontroli – podkreśliła w uzasadnieniu do projektu uchwały Ewa Katarzyna Puczyńska, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu.
Sprawiedliwe w stosunku do innych pasażerów
Jak zaznacza dyrektor ZDiT, z racji funkcjonowania biletów czasowych, doprecyzowanie przepisów dotyczących wniesienia opłaty za przejazd przez osoby korzystające z aplikacji mobilnych, będzie sprawiedliwe w stosunku do innych pasażerów. Wprowadzony więc ma zostać zapis: „W przypadku wnoszenia opłat za pomocą systemu płatności mobilnych, pasażer jest zobowiązany nabyć i aktywować bilet przed rozpoczęciem podróży, jednak najpóźniej po wejściu do pojazdu”.
Co ważne, zmienił się również zapis związany z nakładaniem kar za brak ważnego biletu. Wprowadzona została możliwość anulowania opłaty dodatkowej w przypadku pasażerów, którzy zakupili bilet czasowy w aplikacjach mobilnych, ale w czasie kontroli nie byli w stanie go okazać np. z powodu rozładowania się telefonu.
Wydłużona ważność biletów ma obowiązywać do końca czerwca 2024 r.
Natomiast wszystkich pasażerów korzystających z biletów czasowych dotyczy kolejna zmiana w przepisach. Do 30 czerwca 2024 ma obowiązywać wydłużona ważność biletów, czyli bilety 20-minutowe mają obowiązywać przez 40 minut, a 40-minutowe przez godzinę. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, ponieważ 21 radnych zagłosowało za jej przyjęciem, nikt nie był przeciwny a pięcioro wstrzymało się od głosu.
Posłuchaj: