Kazan – policyjny pies przeszedł na emeryturę
Owczarek niemiecki Kazan, wiernie służył w policji od 2013 roku, kiedy powrócił z kursu specjalistycznego w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wraz ze swoim przewodnikiem asp. sztab. Rafałem Krawczykiem.
Kazan to pies patrolowo-tropiący, który niejednokrotnie szukał osób zaginionych, podejmował tropienia za sprawcami przestępstw i brał udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Dał się również poznać mieszkańcom powiatu rawskiego, bo niejednokrotnie uczestniczył w spotkaniach profilaktycznych w szkołach, na festynach i pokazach.
– Kazan zakończył szkolenie zakończył osiągając bardzo dobre wyniki na egzaminie. Policjant i pies podczas kursu musieli się nawzajem poznać, zaakceptować, a co najważniejsze, zaufać sobie bezgranicznie. Kazan to bardzo odważny i oddany pies, nawet podczas Pikniku Mundurowego organizowanego przez rawską komendę czujnie wodził wzrokiem za swoim opiekunem, gotowy, aby go bronić, choć żadne niebezpieczeństwo mu nie zagrażało. Jego najbardziej ulubioną zabawką, a zarazem nagrodą jest aport-piłeczka do zabawy – mówi asp. Agata Krawczyk z rawskiej policji.
Owczarek niemiecki przez lata wspólnej służby pozostawał wierny swojemu przewodnikowi asp. sztab. Rafałowi Krawczykowi, który dbał o swojego podopiecznego. – Silna więź, która wytworzyła się między opiekunem, a jego psem była pielęgnowana przez lata i nadal taka pozostaje. Dlatego też, pomimo że Kazan odchodzi do cywila, nadal będzie mieszkał ze swoim przewodnikiem – tak jak to miało miejsce od samego początku gdy wrócili z kursu w Zakładzie Kynologii. Przewodnik nie wyobrażał sobie innego zakończenia tej wspólnej, 10-letniej służby i bez grama wątpliwości zaopiekował się swoim emerytowanym partnerem – dodaje asp. Krawczyk.
Kazan jest otoczony opieką i w całkiem dobrej kondycji. Jedynie siwa sierść na kufie zdradza wiek psa. Czworonożny „emeryt” chodzi na spacery z domownikami.
Służba czworonożnych funkcjonariuszy
Czworonożni funkcjonariusze policji pełnią wyczerpującą służbę. Zwierzęta służbowe, przechodząc w stan spoczynku, mają zapewnione dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną, finansowaną przez państwo. Takie wsparcie powoduje, że są one w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką i wieloletnią pracę.