Kapsułę czasu zamknięto na 50 lat
Podczas urodzinowego weekendu w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi można oglądać specjalną kapsułę czasu, która powstała na 600-lecie Łodzi. Dzisiaj (29 lipca) została ona zamknięta na 50 lat.
Kapsuła skrywa w sobie 30 przedmiotów związanych z historią Łodzi. Wśród nich są m.in.: replika przywileju renowacyjnego, projekt mogiły pierwszych łodzian, czółenko tkackie, płytka z wizerunkiem pałacu rodziny Poznańskich, ale też sukienka z pierwszej na świecie kolekcji, stworzonej przez łódzką inteligencję, medal z okazji 600-lecia Łodzi, bilet na derby Widzew-ŁKS czy zgubiony ostatnio kieł młodego słonia z łódzkiego ZOO.
Magdalena Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi z dumą opowiada o przedmiotach dołączonych do kapsuły przez jej placówkę.
Piękna płytka wykonana przez Marię Nowakowską z wizerunkiem naszego pałacu. Wyjątkowa, własnoręcznie przygotowana mapa i trasa, jaką najczęściej przewodnicy oprowadzają po naszym mieście. Rzecz wykonana przez niezastąpionych przewodników Justynę Tomaszewską i Krzysztofa Olkusza. Mamy tutaj żyć też przekazaną przez Orientarium, zgubiony cios najmłodszego ze słoni, który również za te 50 lat pewnie będziemy mieli go okazję zobaczyć w Orientarium. Mapa naszego miasta, żeby zobaczyć, jak ono się zmieniło za te 50 lat. Książka o Łodzi filmowej też, żeby sprawdzić, jak ta łódź filmowa i w jakiej będzie kondycji za 50 lat, więc jest tutaj masa rzeczy, które mam nadzieję, że spowoduje fantastyczną, sentymentalną i emocjonalną podróż tych, którzy otworzą kapsułę 50 lat – podkreśla Magdalena Komarzeniec.
Posłuchaj:
Zawrzeć w kapsule nie tylko przedmioty, ale też wspomnienia
Jak mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, kapsuła ma być pamiątką, ale też symbolem nadziei na dalszy rozwój miasta.
– 600 lat to wspaniały wiek, ale przede wszystkim też historia, która w tym wieku się zawarła. Sześćsetlecie zasługuje również na swoją historię w annałach naszych kronik, w związku z czym symboliczna kapsuła, która ma zawrzeć sobie nasze pamiątki, nasze wspomnienia, może nasze marzenia o pięknej Łodzi za 50 i więcej lat – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Posłuchaj:
Po uroczystym zamknięciu pojemnika, klucze przekazano do Muzeum Miasta Łodzi.