Na wspólnej liście Koalicji Obywatelskiej znaleźli się uzgodnieni kandydaci Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i partii Zieloni. Zaskakującym może być to, że na listy zostali też wciągnięci kandydaci Agrounii.
Udało się zbudować listy oparte o unikatową w polskiej polityce równowagę płci na listach. Mamy 48 do 52 procent.
Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej
Lider Platformy Obywatelskiej na konwencji partii przywitał bardzo serdecznie lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. Podkreślał, że polska wieś czekała na ten krok. Michał Kołodziejczak został liderem listy KO w Koninie.
Odbijemy polską wieś PISowi. Widzę, co się stało na polskiej wsi. Widzę, co się dzieje na wsi. I wiem, że nie jest to kwestia tylko wsi, ale i miast.
Michał Kołodziejczak, lider Agrounii
Zaczyna się nowa, nieszablonowa akcja, bo w Polsce trzeba zmian, zbyt dużo spraw w Polsce jest do zrobienia.
Polska będzie silna i suwerenna jedynie siłą i suwerennością wszystkich swoich obywateli, wszystkich wolnych Polaków.
AGROunia pozostaje AGROunią. pic.twitter.com/cVYpQtz3my
— Michał Kołodziejczak (@EKOlodziejczak_) August 16, 2023
W rozmowie z Radiem Łódź Kołodziejczak podkreślił, że mimo różnic politycznych, start z list opozycji jest konieczny, aby Agrounia miała szansę na swój głos w sejmie. – Najważniejsze jest zwycięstwo. To nie była łatwa decyzja, ale w najbliższych dniach przekonam mieszkańców polskiej wsi, że była ona bardzo dobra. Interes polskich rolników jest dla mnie najważniejszy. Proszę o zaufanie, nie zmieniłem swoich wartości – dodał.
Posłuchaj:
Koalicję Platformy Obywatelskiej i Agrounii skomentował niemal natychmiast w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Zdradziliście Polską Wieś. Teraz na listach macie sympatyka Putina. Komu służycie?
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 16, 2023
Listy kandydatów w łódzkich okręgach wyborczych do sejmu
Prezentujemy listy, które zostały złożone do zatwierdzenia radzie krajowej Platformy Obywatelskiej. Mogą więc jeszcze być dokonane na nich – jak mówią politycy partii – delikatne korekty.
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 9 (Łódź)
- Dariusz Joński (Inicjatywa Polska)
- Małgorzata Niemczyk
- Iwona Śledzińska-Katarasińska
- Krzysztof Piątkowski
- Aleksandra Wiśniewska
- Antonina Majchrzak
- Marcin Gołaszewski (Nowoczesna)
- Paweł Bliźniuk
- Monika Malinowska-Olszowy
- Marcin Józefaciuk
- Agata Kobylińska
- Małgorzata Dybała
- Agnieszka Brach-Nowacka
- Jan Zbroński
- Magdalena Gałkiewicz (Zieloni)
- Mateusz Jaśkiewicz
- Katarzyna Sadowska
- Norbert Ciszewski
- Maria Krawczyk
- Hanna Gill-Piątek
Wielkim przegranym listy w okręgu nr 9 zdaje się być Marcin Gołaszewski. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi liczył, zgodnie z zapowiedziami szefostwa łódzkiej Platformy Obywatelskiej, na trzecie miejsce na liście. Tymczasem okazuje się, że jest za dwiema młodymi kobietami: Antoniną Majchrzak i Aleksandrą Wiśniewską.
Marcin Gołaszewski miał stać się ofiarą wewnętrznych rozrachunków w partii, a przede wszystkim tego, że niektórzy członkowie partii z otoczenia Hanny Zdanowskiej, obarczają Gołaszewskiego winą za tzw. sprawę Domaszewicza. Przypomnijmy, sprawę Bartosza Domaszewicza będzie rozstrzygał Najwyższy Sąd Administracyjny po tym, jak sąd pierwszej instancji uznał działanie radnego za niezgodne z przepisami.
Marcin Gołaszewski w kilku rozmowach w politycznych kuluarach miał też twardo wyrazić się o swoim kandydowaniu do polskiego parlamentu. Kilku naszych rozmówców potwierdziło, że przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi zaznaczał, że albo dostanie „trójkę”, albo będzie niezależnym kandydatem do senatu.
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 10 (Piotrków Trybunalski)
- Bogusław Wołoszański
- Magdalena Spólnicka
- Adrian Witczak
- Małgorzata Pingot
- Arkadiusz Różniatowska
- Justyna Kulig (Nowoczesna)
- Karolina Łukasiewicz
- Piotr Tokarski
- Piotr Łyżeń
- Ewa Radziewicz (Inicjatywa Polska)
- Katarzyna Menke
- Andrzej Bednarek
- Marlena Wężyk-Głowacka
- Piotr Laszczyk
- Leszek Akusiński
- Renata Siedlecka
- Paweł Zięba
- Juliusz Wiernicki
Na piotrkowskiej liście najwięcej kontrowersji budzi nazwisko znanego dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego. Historyk dr Piotr Gontarczyk na łamach „Rzeczpospolitej” ujawnił materiały Instytutu Pamięci Narodowej na temat współpracy Wołoszańskiego z Wywiadem Służby Bezpieczeństwa. W 1985 roku został kandydatem na korespondenta Polskiego Radia i Telewizji w Londynie. W październiku 1985 roku po raz pierwszy spotkał się z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa w restauracji Budapeszt na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Był gotów jest podjąć współpracę ze służbami specjalnymi.
Według dokumentów SB, które są w IPN, Bogusław Wołoszański sam wybrał sobie pseudonim „Ben” i własnoręcznie napisał zobowiązanie do współpracy. Następnie został zarejestrowany w ewidencji jako kontakt operacyjny. Na własne potrzeby Służba Bezpieczeństwa nadała mu drugi pseudonim „Rewo”.
24 maja 1988 roku Bogusław Wołoszański miał przekazać opiekującemu się nim oficerowi wywiadu PRL o pseudonimie „Brig” informacje na temat orientacji seksualnej znanego dziennikarza telewizyjnego. Była to informacja, która zaważyła na dalszej karierze dziennikarza. Podobne informacje miał Wołoszański przekazywać w czasie pobytu w Londynie. Stamtąd informował m.in. o preferencjach seksualnych znanego mu dziennikarza BBC.
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 11 (Sieradz)
- Cezary Tomczyk
- Agnieszka Hanajczyk
- Tomasz Ziółkowski
- Wiesława Owczarek
- Sebastian Dunin
- Małgorzata Grabarczyk
- Dawid Zakrzewski
- Małgorzata Raczkiewicz
- Stanisław Olas
- Dorota Sujecka (Zieloni)
- Wojciech Ziółkowski
- Monika Pawlak-Szpotan
- Tomasz Kącki
- Renata Tokarek
- Bartłomiej Konieczny
- Karolina Jończyk
- Robert Majczyk
- Ewa Kasprzyk
- Mariusz Grabowski
- Iwona Lewandowska (Nowoczesna)
- Mariusz Okoń
- Krystyna Trauth
- ?
- ?
- Jacek Sikora