Śnieg i mróz, więc remonty dróg w pełni
Zimowa aura nie sprzyja drogowcom, którzy prowadzą remonty na ośmiu ulicach. Jeszcze w październiku rozpoczęli oni prace na ul. Lodowej. W jesiennej aurze wylewali betonowe ławy na przystankach, a w listopadzie zaczęli wylewać asfalt. Jakie prace prowadzą obecnie?
– Wykonawca reguluje studzienki i włazy, aby jezdnia była gotowa na poprawę pogody. Ułoży wtedy ostatnią warstwę asfaltu i zakończy prace – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu.
Zaczęły się prace na skrzyżowaniu Zakładowej i Hetmańskiej
Z kolei na ul. Zakładowej, gdzie wymiana nawierzchni jest prowadzona od al. Książąt Polskich do al. Hetmańskiej, drogowcy zostawili prace przy przystankach na koniec. W ostatnim czasie aura nie sprzyjała im w wylewaniu betonu, ale jak informuje ZDiT, ostatecznie drogowcom udało się wykonać te prace.
– Wiąże beton na przystankach, a wykonawca rozpoczął prace na skrzyżowaniu z Hetmańską. Zimowa aura nie przeszkadza w rozbiórkach. Zdemontował nawierzchnie przystanku, który zostanie wykonany z betonu oraz rozebrał północno-zachodni narożnik. Wykonane zostaną obniżenia krawężników
i drobne zmiany w przestrzeni, aby umożliwić włączenia na pasy rowerowe, które powstaną po remoncie na ul. Zakładowej – tłumaczy Tomasz Andrzejewski.
Na ul. Zakładowej jeszcze przed nadejściem zimowej aury wykonawcy udało się położyć nową nawierzchnię na niemal całym odcinku od al. Książąt Polskich do ul. Zakładowej.
Wykonawca remontu ul. Złotno czeka na poprawę pogody
Na początku listopada rozpoczął się też remont ul. Złotno, który prowadzony jest na dwóch odcinkach, od Legnickiej do posesji 135 oraz pomiędzy Kirasjerów a granicą miasta. Tam wykonawcy pozostały jeszcze prace przy poboczach.
– Jeśli pogoda pozwoli, wykonawca chce realizować prace w najbliższych dniach. Jeśli uda się zakończyć roboty, możliwe będzie otwarcie ulicy jeszcze w tym roku – dodaje rzecznik ZDiT.
Prace utknęły też na ul. Demokratycznej, która była jedną z pierwszych ulic zajętych przez drogowców w październiku. Niestety, chociaż wymiana asfaltu jest tam zaplanowana od al. Bartoszewskiego do ul. Starorudzkiej, to na razie drogowcy położyli pierwsze warstwy asfaltu tylko do ul. Matowej. Czyli wykonali prace na odcinku ok. 600 m, a do remontu pozostał ponad 1 km.
Na Kąkolowej brakuje kilkunastu metrów nowego asfaltu
Kolejną ulicą, której remont rozpoczął się w listopadzie jest Kąkolowa. I najwyraźniej pogoda początkowo sprzyjała wykonawcy, ale ostatnio przystopowała prace.
– Wykonawca zrealizował nową jezdnią od Hodowlanej do rejonu S14. Na dalszym odcinku wykonana jest jedna warstwa asfaltu. Pogoda wstrzymała układanie nawierzchni, której brakuje jedynie na kilkunastu metrach przy ul. Zimna Woda. Wraz ze wzrostem temperatury wykonawca powróci na budowę, aby dokończyć układanie nowego asfaltu – zapewnia Tomasz Andrzejewski.
Efekt robót drogowców na Inflanckiej widać na razie tylko na środku ulicy
Na poprawę pogody czeka też wykonawca remontu ul. Inowrocławskiej, gdzie na razie wykonano rozbiórki, ułożone nowe krawężniki i rozpoczęto budowę 110 miejsc parkingowych.
– W środkowej części ulicy widzimy już pierwsze efekty prac. Zrealizowano podbudowę z kruszywa i układana jest nawierzchnia parkingów – opisuje postęp prac rzecznik ZDiT.
Ocieplenie jest też potrzebne do kontynuacji prac na Krzemienieckiej, gdzie związać musi beton wylany na przystanku. Wykonawcy udało się natomiast położyć nową nawierzchnię na nitce w kierunku Teofilowa.
Krakowska ma być gotowa w tym roku
Największy postęp prac widać na modernizowanej Krakowskiej, ale tam przebudowa drogi trwa od marca.
– Wykonawca wprowadza już nową organizację ruchu. Widać to choćby w rejonie ul. Biegunowej. Jeszcze w tym roku pojedziemy w pełni nową ul. Krakowską – zapewnia Tomasz Andrzejewski.
Pocieszeniem dla drogowców jest to, że w najbliższych dniach mają wzrosnąć temperatury.