Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii o jesiennej akcji szczepienia lisów
Na terenie województwa łódzkiego pomiędzy 21 września a 3 października 2023 r. zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja prowadzona będzie w powiatach: opoczyńskim, rawskim, tomaszowskim, skierniewickim, łowickim, kutnowskim i łęczyckim (bez gminy Świnice Warckie) oraz zgierskim w gminie Głowno w roku 2023.
Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów, z wysokości ok. 150-200 metrów. Szczepionka jest preparatem w formie płynnej umieszczonym w plastikowym blistrze, otulonym z zewnątrz brązowo-zieloną zanętą o zapachu rybnym. Szczepionka może być w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm, lub kształtu okrągłego o średnicy ok. 3-4 cm. Na terenie województwa łódzkiego zostanie zrzuconych 30 dawek szczepionki na 1 km2. Zapach przynęty jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa.
Nie dotykajmy szczepionki
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców powiatów na terenach, których ma zostać zrzucona szczepionka o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, ponieważ „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.
Sama przynęta nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka (w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką), ale należy unikać wyprowadzania zwierząt domowych w miejsca gdzie zostanie zrzucona szczepionka.
Wszelkie dodatkowe informacje w w/w sprawie można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów: (42) 635-14-01 lub (42) 635-14-20 lub w powiatowych inspektoratach weterynarii wyznaczonych do szczepienia.