Podstawowe potrzeby żywieniowe kota a dobór karmy
Koty są obligatoryjnymi mięsożercami. Ich dieta powinna zatem opierać się na produktach pochodzenia zwierzęcego. Najważniejszymi składnikami odżywczymi w diecie kota są:
· białko zwierzęce: główny budulec kociego organizmu, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, skóry i narządów wewnętrznych;
· tauryna: aminokwas kluczowy dla zdrowia serca, wzroku i układu nerwowego. Koty nie potrafią syntetyzować go w wystarczających ilościach – musi więc być dostarczony z pożywieniem;
· tłuszcze zwierzęce: źródło energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych;
· witaminy i minerały: wspierające prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu;
· woda: koty naturalnie pobierają ją z pożywienia, a niewystarczający poziom wilgotności w diecie może prowadzić do odwodnienia i poważnych problemów zdrowotnych.
Rodzaje karmy dla kota. O czym pamiętać przy wyborze?
W ofercie producentów można znaleźć różne rodzaje karmy dla kotów. Różnią się one między sobą składem, formą oraz poziomem przetworzenia. Karma sucha cechuje się niską zawartość wilgoci (ok. 10 proc.) i często zawiera więcej węglowodanów niż mokra karma. Jest wygodna w przechowywaniu i dozowaniu, może ponadto korzystnie działać na zęby i dziąsła waszego pupila dzięki efektowi mechanicznego oczyszczania.
Karma mokra zawiera dużą ilość wody (nawet do 80 proc.), dzięki czemu skutecznie zapobiega odwodnieniu i jest bardziej zbliżona do naturalnej diety kota. Jest również łatwiejsza do strawienia, a jej smak lubi większość kotów. Szeroki wybór karm mokrych znajdziecie na https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat/karmy-dla-kotow.
Ciekawą opcją jest dieta BARF i posiłki przygotowywane samodzielnie przez opiekuna. Dieta BARF opiera się na surowym lub gotowanym mięsie, podrobach i suplementach. Pozwala kontrolować składniki odżywcze, ale wymaga dużej wiedzy i odpowiedniego bilansowania – w przeciwnym razie może wiązać się z ryzykiem niedoborów lub zakażeń bakteryjnych. Z drugiej strony, przy odpowiednim zbilansowaniu, pozwala zaspokoić specjalne potrzeby – np. kotów chorych.
Jak czytać etykiety karmy? Które informacje są najważniejsze?
Przed zakupem konkretnej karmy koniecznie powinniście przeczytać jej skład. Szczególną uwagę zwróćcie na źródło białka. Najlepsze jest oczywiście (kurczak, indyk, jagnięcina, wołowina, ryby). Unikajcie zaś karm, w których głównym składnikiem są produkty roślinne. Zawartość mięsa powinna wynosić co najmniej 50-70 proc.
Unikajcie karm zawierających duże ilości pszenicy, kukurydzy i soi, powszechnie stosowanych jako wypełniacze w karmach niskiej jakości. Lepiej jest także wybierać karmy bez sztucznych barwników i konserwantów. Dobrym rozwiązaniem będą zakupy u renomowanego sprzedawcy – warto kupować w dobrych sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u weterynarza. Dostępne są też wysokiej jakości karmy dla kotów w Media Expert.
Jak dopasować karmę do kota? Praktyczne wskazówki
Każdy kot jest inny. Ma więc własne preferencje co do smaku i postaci karmy, a także specjalne potrzeby żywieniowe. Aby dobrać najlepszą karmę, powinniście przede wszystkim obserwować zachowanie kota – w ten sposób łatwo stwierdzicie, czy dany produkt przypadł mu do gustu. Uwagę zwróćcie też na stan zdrowia czworonoga – przede wszystkim sierść, poziom energii i kondycję.
Każdą nową karmę powinniście stopniowo – tak, by uniknąć problemów trawiennych i pozwolić waszemu pupilowi przyzwyczaić się do nieznanych smaków. Dobrze też zrobicie, konsultując dietę z weterynarzem. Największe znaczenie ma to w przypadku kotów z problemami zdrowotnymi.
Jak widzicie, wybór karmy dla kota to ważny aspekt dbania o jego zdrowie i samopoczucie. Dieta waszego pupila powinna opierać się na wysokiej jakości białku zwierzęcym, być dobrze zbilansowana i dostosowana do jego potrzeb.