Inauguracja roku akademickiego sześciu łódzkich uczelni
Wspólna inauguracja roku akademickiego sześciu łódzkich uczelni to pierwsza taka inicjatywa. Rektor Politechniki Łódzkiej Krzysztof Jóźwik wyjaśnia, że celem uczelni jest szerokie działanie społeczne. To wydarzenie odbyło się dzięki podpisaniu przez rektorów największych łódzkich uczelni deklaracji w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego. Uczestnicy rozpoczęcia akademickiego roku szkolnego mieli okazję wysłuchać wystąpienia dr Sławosza Uznańskiego, mówiącego o nowym spojrzeniu na naszą planetę.
– Mamy cudowną inaugurację wszystkich uczelni w jednym miejscu w jednym czasie, a dzięki uprzejmości Filharmonii Łódzkiej odbywa się wspaniałym miejscu. Politechnika Łódzka stawia sobie nowe cele, które są trochę odzwierciedleniem starych celów, a mianowicie rozwój nowoczesnych metod kształcenia i wprowadzanie super elastycznego systemu studiowania. Który będzie wspomagany naszą przynależnością do sieci europejskiej – mówi Krzysztof Jóźwik, rektor i profesor Politechniki Łódzkiej.
– Przede wszystkim dosyć oczywiście najważniejsze, to jest kształcenie. Zarówno studenci, którzy są przyjęci na studia pierwszego stopnia, drugiego stopnia, ale również do szkoły doktorskiej, którą prowadzimy już trzeci rok, reprezentują sobą bardzo wysoki poziom. Mamy nadzieję, że talenty będą się rozwijać jak najlepiej, bo po to też jesteśmy powołani i przede wszystkim rolą Akademii Muzycznej jest kształcenie w kierunku jak najwyższej jakości wykonawstwa artystycznego i tworzenia. Oczywiście, bo to nie jest tylko samo wykonawcy, ale również tworzenie – dodaje Elżbieta Aleksandrowicz, rektor Akademii Muzycznej.
Uczelnia jeszcze nikogo, nigdy nie nauczyła, uczelnia daje możliwości
– Tylko ten kto bada niemożliwe, może budować postęp i tego przykładem jest dzisiejszy wykładowca, nasz absolwent. Uczelnia nikogo nigdy jeszcze niczego nie nauczyła. Uczelnia daje możliwości, oferuje ogrom różnych przedsięwzięć, a tylko od studentów zależy, ile z tego wykorzystają i ile zainwestują w siebie na przyszłość – podkreśla Krzysztof Jóźwik.
– Dzisiaj mamy takie bardzo interdyscyplinarne otwarcie roku akademickiego. Tak samo jak przestrzeń kosmiczna i technologia kosmiczna jest bardzo interdyscyplinarna. Potrzeba ludzi, którzy prowadzą eksperymenty z dziedzin medyczno-biologicznych, chemicznych, oczywiście. Budowania sprzętu kosmicznego takiego jak Politechnika, ale również część artystyczna. Jak przekazać tą informację na przykład z orbity po to, żeby inspirować nowe pokolenia albo po prostu opowiedzieć o eksperymentach naukowych, które są wykonywane na orbicie nowymi metodami przekazu poprzez muzykę, sztukę, film – zaznacza dr Sławosz Uznański.