I Festiwal Historyczny na Grodzisku w Tumie
W sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w powiecie łęczyckim organizowany jest I Festiwal Historyczny na Grodzisku w Tumie. Jak mówi Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, jednego z organizatorów imprezy, to doskonała okazja do wnikliwego zanurzenia się w historię tego niezwykłego miejsca.
Jest to jedno z najlepiej przebadanych – może nawet w skali Polski – grodzisk wczesnośredniowiecznych. Historia badań sięga lat przedwojennych. Prace miały być prowadzone właśnie w międzywojniu, ale przerwała je II wojna światowa. Następnie w czasie przygotowań milenijnych prowadzono pierwsze prace archeologiczne. W kolejnych sezonach 2009-2011 nastąpiło odkrycie bramy, pierścienia. To rzeczywiście unikatowa przestrzeń – podkreśla.
Wyjątkowa inscenizacja
Wśród głównych atrakcji festiwalu znalazły się:
- historyczne rekonstrukcje bitew,
- warsztaty rzemiosła historycznego,
- prezentacje strojów średniowiecznych,
- degustacje kulinarnych przysmaków z tamtych czasów,
- koncerty muzyki dawnej.
Ważnym elementem festiwalu jest również inscenizacja dotycząca pierwszego Zjazdu na Grodzisku (dawnej Łęczycy) w 1141 roku.
Inscenizacja historyczna dotyczy momentu, kiedy synowie spotykają się z Salomeą i obradują, co począć ze swoim najstarszym bratem, za kogo wydać swoją córkę. To wszystko znamy z historii. Chcemy się bardzo mocno osadzić w XI, XII, XIII wieku – mówi Dominik Płaza.