Hydrobiolodzy z UŁ wspierają naukowców z Odessy
Współpraca naukowa łódzkich hydrobiologów z kolegami z Instytutu Biologii w Odessie rozpoczęła się od 2009 roku. To wtedy rozpoczęto wspólne projekty badawcze oraz wyprawy naukowe do Ukrainy, które zaowocowały licznymi publikacjami naukowymi.
Ukraiński naukowiec wspiera obronę terytorialną
Od początku wojny na Ukrainie w lutym ubiegłego roku, dr Kwacz jako wolontariusz bardzo aktywnie włączył się w pomoc ukraińskiej armii broniącej kraju przed najazdem. Naukowiec dostarczał wodę do punktów kontrolnych, prał ubrania, tkał siatki maskujące, dostarczał żywność i sprzęt dla odeskich Brygad Obrony Terytorialnej.
Aktualnie dr Kwacz otrzymuje od dowódców listy potrzebnych rzecz, sam też zbiera pieniądze na zakup niekiedy drogich przedmiotów, rozpowszechniając też apele o pomoc wśród swoich kolegów i przyjaciół.
Czytaj także: W ICZMP otwarto Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Hydrobiolodzy z UŁ niezwłocznie postanowili pomóc koledze i żołnierzom, których wspiera, uruchamiając publiczną zbiórkę funduszy w Polsce i dokonując koniecznych zakupów.
– Już w czerwcu ubiegłego roku wysłaliśmy Jurijowi większość rzeczy z listy, którą nam przesłał. Pojechał bezpośredni autobusz Łodzi do Odessy. Teraz potrzebny jest kolejny termowizor, więc jeśli ktoś jest w stanie i chce pomóc – będziemy bardzo wdzięczni. Pomóc można finansowo, wpłacając dowolną kwotę poprzez stronę zbiórki, abyśmy mogli zakupić cały potrzebny sprzęt. Gdyby ktoś z Państwa chciał jednak wesprzeć naszą akcję rzeczowo, prosimy o kontakt – apeluje dr hab. Karolina Bącela-Spychalska (prof. UŁ) z WBiOŚ, inicjatorka pomocy dla walczącej Ukrainy.
Ludzie nauki na Ukrainie także potrzebują pomocy
Hydrobiolodzy z UŁ – prof. Bącela-Spychalska, ale również ukraińska badaczka na stażu podoktorskim w UŁ dr Halyna Morhun i prof. dr hab. Michał Grabowski z WBiOŚ – rozszerzyli pomoc o zakup z zebranych środków dwóch akumulatorów o dużej pojemności i dużej mocy rozruchowej w każdych warunkach pogodowych oraz o badawczy sprzęt hydrobiologiczny.
– Wspieramy również samych naukowców, bo kilka lat temu spłonęła ich siedziba, a teraz, w ogarniętym wojną kraju, trudno o zakup sprzętu badawczego. Potrzebne są siatki hydrobiologiczne do poboru prób planktonowych i odławiania innych organizmów wodnych oraz wystandaryzowane pojemniki do przechowywania próbek. Postaramy się im je dostarczyć – dodaje dr hab. Bącela-Spychalska.
Potrzeby wciąż są bardzo duże. Każdy, kto chciałby wesprzeć finansowo ukraińskich naukowców i żołnierzy, może to zrobić za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl – apelują hydrobiolodzy z UŁ.