Trzy wypadki z udziałem rowerzystów
Trzy dni w powiecie wieluńskim przyniosły takie raporty z dróg:
niedziela, 17 lipca
22-latek kierujący Audi A3 najechał na jadącą w tym samym kierunku rowerzystkę. Niestety, pomimo podjętej przez służby medyczne próby reanimacyjnej, cyklistka zmarła.
poniedziałek, 18 lipca
Doszło do potracenia 62-letniego rowerzysty, z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.
I środa (20 lipca), kiedy to potrącony został 69-letni mężczyzna, który również trafił do szpitala. Dokładne okoliczności takich zdarzeń ustala policja. Często to nieuwaga kierowców, nieustąpienie pierwszeństwa, zarówno ze strony kierowców jak i rowerzystów. To też gwałtowne, niesygnalizowane manewry cyklistów lub brak odpowiedniego oznakowania po zmroku. Lista jest długa, ale skutki przewidywalne, w takich wypadkach poszkodowani są głównie niechronieni uczestnicy.
Czytaj: Śmiertelne potrącenie rowerzystki w Skierniewicach. Policjanci poszukują świadków zdarzenia
– Różnie bywa, niektórzy ostrożnie jadą, inni po prostu pędzą i nie zwracają na nic uwagi – mówi o kierowcach jeden z rowerzystów.
Wymagają respektowania prawa, a sami tego nie robią
Kierowanie jakimkolwiek pojazdem wymaga myślenia o własnym bezpieczeństwie, ale trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie innych, przypomina sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk w Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.
– Rowerzyści wymagają by ich prawa były respektowane przez kierowców samochodów i pieszych, ale sami nie zachowują się odpowiedzialnie i nie zawsze przestrzegają przepisów ruchu drogowego – zaznacza sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk w Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.
Czytaj: Wypadek w miejscowości Czestków B. Zmarł młody rowerzysta, policja szuka świadków
Społecznicy z Sieradza zaprosili mieszkańców na wspólna przejażdżkę rowerem, by sprawdzić, czy po mieście jeździ się bezpiecznie. Swoje uwagi spiszą i złożą w urzędach i u zarządców dróg. Karolina Piekarek zwraca uwagę, że rower nie służy tylko do rekreacji.
– Coraz częściej ludzie wybierają rower jako środek transportu do pracy, a to czego brakuje to chyba ciągłości ścieżek – podkreśla Karolina Piekarek.
Jazda po chodniku to wykroczenie
I to dobry nawyk podkreśla sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk. Zasada ograniczonego zaufania powinna dotyczyć także rowerzystów, podobnie jak zwracanie uwagi na znaki czy absolutny zakaz wsiadania na rower pod wpływem alkoholu.
– Najczęściej popełniane wykroczenia przez rowerzystów to jazda rowerem po chodnikach. Chodnik jest dla pieszych, a droga rowerowa dla rowerzystów. Rowerzyści denerwują się, że piesi chodzą po ich ścieżce, ale sami nie szanują pieszych i jeżdżą po chodnikach. Jazda po chodniku czy po przejściu dla pieszych jest wykroczeniem – podkreśla sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk.
W wypadkach z udziałem rowerzystów, niemal do połowy zdarzeń dochodzi z winy cyklisty. W ubiegłym roku takich wypadków było 3513, zginęło 185 miłośników dwóch kółek, a 3193 osoby zostały ranne.