Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi: Kamienice przy Legionów są bezpieczne
Kamienice przy Legionów są bezpieczne, co potwierdził powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego – przekazał w porannej rozmowie Radia Łódź wiceprezydent miasta, Adam Wieczorek.
Pytaliśmy Adama Wieczorka przede wszystkim o sytuację mieszkańców wspomnianych kamienic, pod którymi tarcza Katarzyna drążyła tunel średnicowy. Po ponad miesiącu wrócili oni do swoich domów, ale część z nich nadal ma obawy co do stanu miejskich budynków i mieszkań.
– Gdyby doszło do uszkodzenia i budynek nie byłby możliwy do użytkowania, bądź też część lokali, wtedy istnieje formuła lokali zastępczych, zamiennych i wskazalibyśmy takie lokale, które mieliśmy przygotowane – przekazał wiceprezydent Wieczorek odpowiadający w mieście za mieszkalnictwo, zdrowie i sport.
Miasto włączyło się w dialog między PKP PLK i mieszkańcami. – Poprawiła się komunikacja między PKP PLK wykonawcą, a miastem – teraz dostajemy informacje na bieżąco. W zeszłą środę mieszkańcy wprowadzali się z powrotem i to, co obiecaliśmy ze strony miasta – wykonaliśmy. Od samego rana, od szóstej rano byli nasi inspektorzy nadzoru budowlanego, nasi pracownicy Zarządu Lokali Miejskich i każdy lokal z osobna razem z mieszkańcami odbieraliśmy i od razu zapisywaliśmy, jeżeli są jakieś uszkodzenia, jeżeli coś jest nie tak – wyjaśnia wiceprezydent Wieczorek.
Mieszkańcy w środę zaczęli wracać do swoich domów. – Ważna jest ekspertyza, potwierdzenie ze strony ekspertów specjalistów tego, czy ten budynek nadaje się do użytkowania. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wskazał, że budynek jest możliwy do zasiedlenia i można go wykorzystywać do celów mieszkalnych, więc mamy też zewnętrzną instytucję.
Wiceprezydent dodał, że zmiany w Zarządzie Lokali Miejskich już zachodzą – powołano nową dyrektor, a strategicznym celem jest coroczne zwiększanie liczby dostępnych mieszkań, ale nie tylko.
– Zwiększyła się w poprzedniej kadencji dynamika remontów lokali, ale poza obszarem rewitalizacji pozostają całe budynki, które wewnątrz będą miały wyremontowane mieszkania, będą miały wymienione instalacje, ale nadal – tak zwana skorupa – czyli zewnętrzny element, który świadczy o mieście, pozostaje niewyremontowany – dodaje wiceprezydent Wieczorek.
Obecnie kilkanaście procent miejskich lokali nie jest podłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej – to też ma się zmienić. – Po pierwsze będą budynki, które będą przyłączane do sieci i to jest element obniżający ten wskaźnik, ale z drugiej strony mamy budynki, które będziemy po prostu wyłączać z użytkowania, bo one osiągnęły śmierć techniczną. Często są to są lokale liczone do tej puli, ale one nie są zasiedlone, tam nikt nie mieszka, liczy się do statystyk, a budynki są to często lata 50., lata 60. – budowane metodą prawie że na sklejkę, które w zasadzie stoją na słowo honoru. Tego typu budynki będziemy musieli eliminować, tam nie pozwalamy, żeby mieszkańcy mieszkali, bo one po prostu nie spełniają żadnych standardów.
Posłuchaj całej rozmowy:
Łódzki zasób komunalny liczy około 40 tysięcy mieszkań.