Czym jest glukozuria?
Glukozuria to zaburzenie, które charakteryzuje się obecnością cukru w moczu. Prawidłowo funkcjonujące nerki zatrzymują glukozę w organizmie, która odgrywa tam wiele ważnych ról. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się cukru w moczu nie zawsze świadczy o poważnej chorobie.
Przyczyny pojawienia się glukozy w moczu
Obecność cukru w moczu może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak:
- cukrzyca,
- zaburzenia czynności nerek,
- zaburzenia hormonalne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- ciąża.
Ponadto glukoza w moczu może pojawić się w wyniku nieprawidłowego pobrania materiału do badania czy złego przygotowania przed badaniem. W przypadku podejrzenia, że doszło do nieprawidłowości, a także, gdy stwierdzono obecność glukozy w moczu, warto powtórzyć takie badanie.
Objawy glukozurii
W pierwotnej glukozurii nerkowej, poza obecnością cukru w moczu często nie występują inne objawy, co znacznie utrudnia diagnostykę. Najczęściej zaburzenie to jest wykrywane przypadkowo. Jednak w przypadku współistnienia innych chorób, np. cukrzycy mogą pojawiać się objawy z nią związane, np. częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, senność czy większa męczliwość.
Dodatkowo mogą pojawić się objawy skórne, jak świąd, zakażenia, owrzodzenia, nadżerki czy suchość. U diabetyków może występować stopa cukrzycowa.
Jakie badania wykonać przy glukozurii?
Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce glukozurii jest ogólne badanie moczu https://www.alab.pl/badanie/badanie-ogolne-moczu-a01. W przypadku dodatniego wyniku poziomu glukozy w moczu wskazane jest uzupełnienie diagnostyki o test doustnego obciążenia glukozą (OGTT).
W celu oceny stężenia glukozy we krwi i funkcjonowania nerek mogą być również zlecone inne badania krwi, które pozwolą uzyskać obraz funkcjonowania wielu narządów, układów, gruczołów, a także dostarczyć informacji o nawodnieniu organizmu czy jego odżywieniu.
Warto wiedzieć: W diagnostyce glukozurii pomocne są również testy paskowe. Przeznaczone są one do samokontroli glukozy i ciał ketonowych w próbce moczu. Pozwalają na szybkie określenie ich poziomów.
Co oznacza cukier w moczu: konsekwencje glukozurii
Cukier w moczu, w zależności od przyczyny jego występowania, może prowadzić do różnych komplikacji. Nieleczona glukozuria, w szczególności u diabetyków może być niebezpieczna. Stałe utrzymywanie się wysokiego poziomu glukozy we krwi może prowadzić do kwasicy ketonowej, uszkodzenia nerek czy zwiększonego ryzyka zakażeń układu moczowo-płciowego. Wysoki cukier we krwi to również większe ryzyko problemów z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego.
Jak przebiega leczenie glukozurii?
Leczenie glukozurii jest zależne od jej przyczyny. Jeśli towarzyszy jej cukrzyca, podstawą jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Zazwyczaj jest to możliwe za pomocą leków hipoglikemizujących połączonych ze zrównoważoną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Podobny schemat jest stosowany w zaburzeniach hormonalnych. Stosowane są odpowiednie leki, mające na celu wyrównanie poziomu hormonów, a także zmiana stylu życia.
Glukozuria nerkowa nie wymaga leczenia, jednak konieczne są regularne kontrole, które pozwolą na monitorowanie nerek. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/glukozuria-cukromocz-cukier-w-moczu-co-oznacza-i-czy-jest-niebezpieczny-przyczyny-i-badania/.
Podsumowanie
Glukozuria to zaburzenie, które może pojawić się w przebiegu niektórych chorób, jak i również w ciąży. Może ona zostać wykryta w trakcie badań, dlatego regularne dbanie o zdrowie pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Zadbaj o swoje zdrowie i regularnie wykonuj badania, jak morfologia krwi czy badanie ogólne moczu.
Bibliografia:
- Przybysławski, i in., Inhibitory kotransportera glukozowo- -sodowego 2 (SGLT2): nowa grupa doustnych leków przeciwcukrzycowych, „Diabetologia Kliniczna”, 2013, tom 2, nr 5, s. 191-197.
- Czupryniak, Problemy w leczeniu cukrzycy – cz.13. Czy glikozuria zawsze może oznaczać patologię? „Medycyna Praktyczna”, 6/2015, s. 94-100.
- Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. (2022). Standardy postępowania w cukrzycy 2022. Diabetologia Praktyczna, 23(4), 1-79. https://www.diabetologia-praktyczna.pl
- Kompendium, pod red. Leszka Czupryniaka, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2014.